1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maslowich
3 years ago
12

We would have got lost if it _____ the map

English
2 answers:
gogolik [260]3 years ago
4 0

Answer:

hadn't been for the map

Explanation:

We would have got lost if it hadn't been for the map

Lynna [10]3 years ago
4 0

Answer:

We would have got lost if we did not have the map

Explanation:

You might be interested in
A dog eats 5 cups of dry dog food in 2 1/2 days. How many cups of dry dog food does the dog eat in 1 day?
san4es73 [151]
My opinion would be 2 1/2 cups of dry dog food in 1 day.
4 0
3 years ago
What are some facts about honesty
katen-ka-za [31]
Honesty involves being genuine, straightforward, being trustworthy and unbiased. Honesty is freedom of deceit. Being honest is ALWAYS better than lying.
3 0
3 years ago
Throughout the story the narrator uses the words “creep” and “creeping” to describe the wallpaper figure’s movements. What does
Colt1911 [192]

<span>The word choice suggests that the narrator sensed a disturbing feeling from the wallpaper figure’s movements. The narrator has distinguished the pattern to be that of a woman wanting to be free. She related herself with this woman and believed that she is also trapped.</span>

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Identify the verb: Annalise is shopping for gifts for her family. *<br> is<br> shopping<br> gifts
Inessa05 [86]

Answer:

Explanation:

Shopping

5 0
2 years ago
3.) Which is the better buy? $3.40 for a 12 ounce bag of chips or $.75 for a 3 ounce bag of chips?​
Anna35 [415]

Answer: it would be better to buy the 3 ounces because it’s cheaper. If you multiply .75 times 4 it would come out to 3.00 saving you 40 cents. .75 if the cost of a 3 ounce bag and 4 is how many times 3 goes into 12.

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Which excerpt best describes the way growing up in poverty affected Lizabeth?​
    14·1 answer
  • Fill in the blank. My teacher heaped _______ on me for my research project about the civil rights movement.
    9·2 answers
  • What key roles do animals play in legends and mythology? choose one to describe in detail?
    6·2 answers
  • the circumference of a circle is 31.4 cm the diameter of the circle is 10 cm which expression best represents the value of pi​
    10·1 answer
  • what message do both the book and radio play of the war of the worlds attempt to share with their audience?
    13·2 answers
  • Chapter 14 tells us
    6·1 answer
  • A long story of how you celebrated you December holiday​
    10·1 answer
  • What is a monologue? What do you expect from a monologue given by a person like Jimmy Kimmel?
    7·1 answer
  • What is the mother suggesting about their family when she says one beam cannot hold the roof up
    7·1 answer
  • What did you discuss in your response? check all that apply. how the poems are similar how the poems are different the structure
    9·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!