1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
NISA [10]
3 years ago
10

I NEED HELP PLZ I WILL GIVE THANKS AND BRAINLIST

Mathematics
1 answer:
strojnjashka [21]3 years ago
7 0

Answer:

The answer is D

Step-by-step explanation:

D is the point where the two lines intersect and therefore it is the solution of the line

You might be interested in
Factor by grouping<img src="https://tex.z-dn.net/?f=%284y%5E3%20%2B%2028y%5E2%29%20%2B%20%28y%20%2B%207%29" id="TexFormula1" tit
Inessa05 [86]

We have the following expression given:

(4y^3+28y^2)+(y+7)

We can start selecting as common factor 4y^2 and we got:

4y^2(y+7)+(y+7)

Now we can select y+7 as common factor and we got:

(y+7)\left\lbrack 4y^2+1\right\rbrack

So then our final answer would be:

(y+7)(4y^2+1)

3 0
1 year ago
Ann is grouping 38 rocks. She can put them into groups of 10 rocks or as single rocks. what are the different ways Ann can group
PtichkaEL [24]
Color,size,type,smell, glows
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I will give brainliest!
goldfiish [28.3K]

Answer:

Step-by-step explanation:

6 0
2 years ago
What is the prime factorization of 676
Blababa [14]

Answer:  2, 2, 13, 13

Step-by-step explanation: Prime number are numbers that can divide without remainder, This means that 676 is divisible by 2, 2, 13, 13, numbers.

4 0
3 years ago
1 Which relation is not a function?
Karo-lina-s [1.5K]
3 because the x value has been repeated
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What was haley’s function in standard form
    5·1 answer
  • Given directed line segment ab find the coordinates of p such thats the ratio of ap to pd is 2:1
    8·1 answer
  • A basketball team lost 1/5 of their games this season. If the team won 12 games, how many games did they play?
    10·1 answer
  • PLEASE HELPPPPPPPPPPPPPPPPPPP
    5·1 answer
  • Find each unit cost <br> $12 for 4 square yards <br> $3.45 for 3.7 oz <br> $9 for 5 L
    13·1 answer
  • Simplify 3c÷c²-d²-3d÷d²-c²<br>​
    11·1 answer
  • Jackie buys 51 kilograms of rice for the school cafeteria. How many grams of rice did Jackie buy?​
    12·1 answer
  • Equivalent to 25+3(a−5)+7a.
    10·1 answer
  • 5 × (2 + 1)2 ÷ 3 = what's the answer I wrote this cus it said it was to short to post
    14·1 answer
  • Katie baked a cake. Her brother ate 1/8 of the cake, her father ate 1/4 of the cake, and her mother ate 1/8 of the cake. How muc
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!