A hamburger costs $2.5 and a milkshake costs $1.75
Step-by-step explanation:
- Step 1: Form equations from the given details. Let cost of 1 hamburger be H and cost of 1 milkshake be M.
4H + 2M = 13.50 ------ (1)
& 3H + 1M = 9.25 ------ (2)
- Step 2: Multiply eq(2) with 2 to make coefficients of M equal.
6H + 2M = 18.50 ------- (3)
- Step 3: Subtract eq(3) from eq(1)
⇒ - 2H = - 5
⇒ H = $2.5
- Step 4: Substitute value of H in eq(2) to find M.
⇒ 3 × 2.5 + M = 9.25
⇒ 7.5 + M = 9.25
⇒ M = $1.75
Answer:
D.
Step-by-step explanation:
Answer:
The answer is b = 6
Step-by-step explanation:
Area of a triangle= 1/2 × b × h
A = 21, h = 7, b = ?
21 = 1/2 × b × 7 (multiplying through)
21 = 7b/2
Cross multiply
2 × 21 = 7b
42 = 7b
b = 42/7
b = 6
Answer:
A: up 3 units
Step-by-step explanation:
Hopefully this helps!
Answer:
1
Step-by-step explanation:
point slope formula: y-y1=m(x-x1)
y-(3)=
(x-(8))
y-3=
x-2
y=
x+1