1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Gala2k [10]
3 years ago
14

What is 1 + ( -2/3) - ( -9/2)

Mathematics
1 answer:
Bingel [31]3 years ago
4 0

Answer

29/6  or 4 5/6

Step-by-step explanation:

1. Find a common denominator

2. Common denominator is 6   Remember - multiply by a - gives you a positive.

3. Rewrite 6/6 -4/6 +27/6

4. Add the numerators together to get 29

5. Answer is 29/6 or as a mixed number 4 5/6

You might be interested in
Which point is a solution to the inequality shown in this graph?
kykrilka [37]

Answer:

The only solution can be (0,-3) point.

Step-by-step explanation:

We have to judge whether the points in options are the solution to the graphed inequality or not.

The first point is (5,-5) which not included in the shaded region of the graph. Hence, it can not be a solution.

The second point is (6,0) which not included in the shaded region of the graph. Hence, it can not be a solution.

The third point is (0,-5) which not included in the shaded region of the graph. Hence, it can not be a solution.

The fourth point is (0,-3). It is on the firm red line which is included in the shaded region of the graph. Hence, it is a solution.

Therefore, the only solution can be (0,-3) point. (Answer)

5 0
3 years ago
Use the diagram to answer the question.​
Len [333]

Answer:

Step-by-step explanation:

25+105+x=180 degree(being sum of the interior angles of a triangle)

130+x=180

x=180-130

x=50 degree

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Paul has thirteen coins in his piggy bank. Some of the coins are quarters, some are nickels, and he has a total of $3.55. Which
PtichkaEL [24]

Answer:

The answer is B

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bakery offers a sale price of $2.90 for 3 muffins. What is the price per dozen?
Romashka-Z-Leto [24]

Answer:

11.60

Step-by-step explanation:

dozen =12

12 divided by 3 is 4. 2.90 times 4

11.60

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is pi divided by 2/3?
klasskru [66]
Given:
pi is equal to 3.14

3.14 ÷ 2/3

Rules in dividing fractions.
3.14 is the 1st fraction. It has a denominator of 1. 3.14/1
2/3 is the 2nd fraction

1) get the reciprocal of the 2nd fraction.
2/3 ⇒ 3/2

2) multiply the 1st fraction to the reciprocal of the 2nd fraction
3.14 * 3/2 = (3.14*3) / 2 = 9.42 / 2 = 4.71

Pi divided by 2/3 is 4.71

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Easy question about triangles that I forgot what they look like so I feel too lazy to look them up (13 POINTS)
    10·2 answers
  • Complete: __:11= 1/3 :6
    12·2 answers
  • I WILL GIVE BRAINLIEST
    12·2 answers
  • Is 7 more than, less than or equal to 24/4
    7·1 answer
  • What is the range of f?
    9·1 answer
  • Bonnie is three times as old as her brother, h. The sum of their ages is less than 44. What is the greatest age Bonnie’s brother
    5·1 answer
  • Jakaya says the probability the marble is blue is 12/4. Adsila says 12/4 is impossible. which girl is correct.
    11·1 answer
  • What is the name of the following formula:<br> -b + vb2-4ac?<br> 2a
    13·1 answer
  • 5a+18≤6(a+3)-a . the solution in set builder notation
    15·2 answers
  • What is the slope of the graph Options are 1,3,5<br><br><br> I’ll mark you brainlist
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!