Let the time = x
Distance = Speed x time
One train is 75x, the other train 85x
Add together to equal total distance:
75x + 85x = 384
Simplify:
160x = 384
Divide both sides by 160:
x = 384 / 160
x = 2.4 hours
Answer:
25 cents/ounce
Step-by-step explanation:
The unit rate means how much is one of the thing you are working with. In this case, the unit rate of a pint (16 ounces) is how much just one ounce will cost. So divide $3.93 by 16
$3.93/16 = $0.245625
Since we're working with money, round to the nearest hundredth
Unit rate is $0.25 per ounce, or 25 cents per ounce
Answer:
f = -5, s = -6
Step-by-step explanation:
F= first number
S= second number
4f - s = -14
f + 3s = -23
3(4f - s = -14)
12f - 3s = -42
+ f + 3s = -23
13f = -65
————
13
f = -5
4f - s = -14
4(-5) - s = -14
-20 - s = -14
+20 +20
-s = 6
———
-1
s = -6
Answer:
+140.68 m/h
Step-by-step explanation:
17.33 h
2438.1/17.33 = 140.68
+140.68 m/h
Please Mark Brainliest
Answer:
<h3>
B(10, 6)</h3>
Step-by-step explanation:
If P is midpoint of AB and: 
then:
