1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
DENIUS [597]
3 years ago
7

PLS HELP NEED ASAP

Mathematics
2 answers:
lana66690 [7]3 years ago
8 0

Answer:

Please Mark Brainliest, you are an amazing person thank you and your welcome :D

Step-by-step explanation:

$54 / 6 = $9

nexus9112 [7]3 years ago
3 0

Answer:

9

Step-by-step explanation:

You can just divide the 54 by 6 to get the single cost, since it gives a constant rate (possibly not, but most likely since it doesn't mention taxes, tips, ect.)

The unit rate is 9 bucks per pizza.

I have no idea why we would use links in the first place.

:D

You might be interested in
How many solutions does 13(y+3)=13y
kari74 [83]

Answer:

13y+39=13y

13y=13y+39

13y-13y=39

y=39

6 0
3 years ago
A mapping diagram showing a relation, using arrows, between input and output for the following ordered pairs: (negative 3, negat
il63 [147K]

Answer:

  {x | x = –5, –3, 1, 2, 6}

Step-by-step explanation:

The domain is the list of first-values of the ordered pairs:

   {x | x = –5, –3, 1, 2, 6}

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
A function follows the rule y = -75 - 5 x . When the function's output is 25, the equation is 25 = -75 - 5 x .
zhenek [66]

Answer:

same here idek tbh

Step-by-step explanation:

.......

3 0
3 years ago
A new business has total sales of $10,000, applied $1,000 in merchandise discounts, and had returns of $100. Calculate the busin
devlian [24]
10,000-1,000=9,000 -100
8,900,i think maybe
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Marley had $495.66 in her bank account after she paid her monthly bills. She took her sister out to lunch, and paid $38.90. How
SOVA2 [1]

Answer: the answer is $456.76

Step-by-step explanation: All you have to do is subtract 38.90 from 495.66 and get your answer

5 0
2 years ago
Other questions:
  • What are the zeros of the graphed function y = 1/3 (x + 3)(x + 5)?
    7·1 answer
  • The base area of a prism is 140 square feet. Its height is 6 feet. What is the volume of the prism? A. 280 ft3 B. 840 ft3 C. 420
    8·2 answers
  • Kelly sees some fish at the pet shop . A man buys 2 fish .a boy buys 4 fish . Now there are 3 fish . How many fish did Kelly see
    8·2 answers
  • Sally's grocery store is selling eggs for $1.56 a dozen .what is the unit price per egg
    11·2 answers
  • 0.5 liters per second = _________milliliters per hour?
    11·1 answer
  • How many solutions exist for the following system of equations: 4x + y = 7 and 3x - y = 0 a. no solution b. one solution c. infi
    7·1 answer
  • The sum of a number and 19 is at least 8.2.
    8·2 answers
  • Pam has 90 m of fencing to enclose an area in a petting zoo with two dividers to separate three types of young animals. The thre
    6·1 answer
  • Suppose the fish population in a local lake increases at a rate proportional to the population each moment. there were 1000 fish
    6·1 answer
  • The tax on a $50 item is $3.00.<br>Find the tax on a $140 item.​
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!