1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
skad [1K]
2 years ago
14

Find the volume of the rectangular prism.

Mathematics
1 answer:
Sati [7]2 years ago
3 0
I think it 9/512 cm sq
You might be interested in
Landon bought 4 pounds of walnuts for $10.92. What is the constant of proportionality that relates the cost in dollars, y, to th
Lunna [17]

Step-by-step explanation:

The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts.  In other words, it is the price of one pound of walnuts.

$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb

6 0
2 years ago
3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x In the equation above, what is the value of x?
algol13

Answer:

x=3

Step-by-step explanation:

3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x

Combine like terms

6x -5 = 7+2x

Subtract 2x from each side

6x-2x -5 = 7+2x-2x

4x-5 =7

Add 5 to each side

4x-5+5 = 7+5

4x =12

Divide by 4

4x/4 = 12/4

x = 3

7 0
3 years ago
Given f(x)=3/2x+5 what is f(12)
tigry1 [53]

Answer:

5 and 1/8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
When renting a limo for prom, the number of people varies inversely with the cost per person. Originally there were 4 people and
ioda

Answer:The new cost per person= $19 when there are 12 people

Step-by-step explanation:

Step 1

Let Number of people be rep as N

And Cost per person = C

such that the relationship of  number of people which varies inversely with the cost per person is given as

N∝ 1/C

Introducing constant of proportionality, k, we have that

N= K/C

such that when there were 4 people the cost per person was $57, K would be

N= K/C

4 = K /57

k= 57 X 4

k=228

Step 2

Therefore If the number of people changed to 12, cost per person would be

N= K/C

12= 228 / C

C= 228/12

C= 19

The new cost per person= $19 when there are 12 people

4 0
2 years ago
Evaluate the expression below when x = -1.<br><br> 2x∧2 − 5<br> ______<br> x + 9
kicyunya [14]
If x= -1

so.
2(-1)^2-5 / (-1 +9)
=-3/8
=-0.375
6 0
2 years ago
Other questions:
  • (40x9)÷(4x8)=x solve for variable of x
    11·2 answers
  • What dose pie equal?
    11·2 answers
  • Determine the values of the constants r and s such that i(x, y) = x rys is an integrating factor for the given differential equa
    14·1 answer
  • What is the difference 6 - 3 2/5 =
    9·1 answer
  • The base of a triangle is 2 more than twice the height of the triangle. Find the measure of the base and the height if the area
    10·1 answer
  • For every two laps Jane swims Betty swims 3 laps. If they swim a total of 35 laps how many did each girls swim
    10·1 answer
  • A boxer is put on a diet to gain 20 lb in four weeks. The boxer gains 4 1/3 lb the first week and 5 5/6 lb the second week. How
    8·1 answer
  • Simplify fully 9(x+7)(x+7)/3(x-1)(x+7)
    6·1 answer
  • What is the value of x?
    13·1 answer
  • All the angles inside a triangle add up to equal.....?
    8·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!