Step-by-step explanation:
The constant of proportionality is the ratio of the cost to the number of pounds of walnuts. In other words, it is the price of one pound of walnuts.
$10.92 / 4 lb = $2.73 / lb
Answer:
x=3
Step-by-step explanation:
3x + x + x + x − 3 − 2 = 7 + x + x
Combine like terms
6x -5 = 7+2x
Subtract 2x from each side
6x-2x -5 = 7+2x-2x
4x-5 =7
Add 5 to each side
4x-5+5 = 7+5
4x =12
Divide by 4
4x/4 = 12/4
x = 3
Answer:
5 and 1/8
Step-by-step explanation:
Answer:The new cost per person= $19 when there are 12 people
Step-by-step explanation:
Step 1
Let Number of people be rep as N
And Cost per person = C
such that the relationship of number of people which varies inversely with the cost per person is given as
N∝ 1/C
Introducing constant of proportionality, k, we have that
N= K/C
such that when there were 4 people the cost per person was $57, K would be
N= K/C
4 = K /57
k= 57 X 4
k=228
Step 2
Therefore If the number of people changed to 12, cost per person would be
N= K/C
12= 228 / C
C= 228/12
C= 19
The new cost per person= $19 when there are 12 people
If x= -1
so.
2(-1)^2-5 / (-1 +9)
=-3/8
=-0.375