1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Hatshy [7]
3 years ago
7

A 20-pound bag of fertilizer costs $19.60. What is the cost per pound?

Mathematics
1 answer:
Sladkaya [172]3 years ago
3 0

Answer:

just do 19.60/20 = 0.98$/lbs

hope that answers your question

Step-by-step explanation:

You might be interested in
I need help please?!!!!!
EleoNora [17]

Answer:

The answer would be ( A gallon of water per minute)

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
There is a bag filled with 6 blue and 5 red marbles.
s344n2d4d5 [400]

Answer:

1/11

Step-by-step explanation:

probability =total number of items ÷ 1

=11÷1

=1/11

8 0
1 year ago
Find the area of the composite figure shown below.  
VARVARA [1.3K]
I think it might be c or A
3 0
2 years ago
BRAINLIESTTT ASAP! PLEASE HELP ME :)
kherson [118]

Answer:

b. \displaystyle 225y^2 + 150xy + 100x^2 = 225y^2 + 150xy + 100x^2

a. \displaystyle [8x + 12y]^2 + [6x + 9y]^2 = [10x + 15y]^2

Step-by-step explanation:

b. \displaystyle 225y^2 + 150xy + 100x^2 = 225y^2 + 150xy + 100x^2

a. \displaystyle [8x + 12y]^2 + [6x + 9y]^2 = [10x + 15y]^2

The two expressions are identical on each side of the equivalence symbol, therefore they are an identity.

I am joyous to assist you anytime.

6 0
3 years ago
Which expression is equivalent to (2^1/2 2^3/4)^2
dimaraw [331]

Answer:

\sqrt{2^5}

Step-by-step explanation:

2^{1/2} × 2^{3/4} = 2^{5/4}

(2^{5/4})² = 2^{5/2} = \sqrt{2^5}

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each part of a race is 1/10 mile marker finished 5 parts of the race how far did Marshall race
    12·2 answers
  • A blueprint of a plot of land has a scale of 1 1/2 cm to m. The length of land measures 15 cm on the blueprint. If l represents
    11·2 answers
  • Using a multiplication table Square P equals 4S
    13·1 answer
  • Write a comparison sentence to represent this equation 6x7=42
    6·2 answers
  • Which is the slope of the line that passes through the points (−3,1) and (4,−2)?
    5·2 answers
  • Pls help for brainlist
    13·2 answers
  • Digit realizes that some members of the audience cannot see the bride and groom due to the current seating arrangement. Therefor
    11·1 answer
  • Thomas went to the toy store. He bought ​yo-yos for ​$ each including tax. How much money did Thomas spend on the​ yo-yos?
    5·1 answer
  • Someone pls help solve this
    13·2 answers
  • Solve the equation: q –10 = -10
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!