1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
-Dominant- [34]
3 years ago
14

How do you calculate this?

Mathematics
1 answer:
Nimfa-mama [501]3 years ago
4 0

Answer:

hdwhdbehqj

Step-by-step explanation:

223499

3344rbjee

You might be interested in
Find the area of the following figure. Explain how you found your answer.
iragen [17]

Answer:

Below

Step-by-step explanation:

Let's say that each square on the grid represents 1 cm

First find the area of the two triangles

For the larger one: A = bh/2

A = 3 x 3 / 2

  = 4.5 cm^2

For the smaller one : A = bh/2

A = 2 x 2 / 2

   = 2 cm^2

For the rectangle : A = lw

A = 4 x 5

   = 20 cm^2

Add them all up to get the area

4.5 + 2 + 20 = 26.5 cm^2

Hope this helps!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
An __________ is a mathematical sentence in which two sides are not equal and are separated with the symbols <, >, ≥, ≤
Artist 52 [7]

Answer: An inequality is a mathematical or arithmetic phrase that is not equal; this inequality prohibits the equal sign. Instead, inequalities are expressed with greater than (>), less than (<), equal to or greater than (≥) or equal to or less than (≤).

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Danes puppy weighd 8oz at birth .The pup weighs 18 times more. So what is his weight now.
katrin [286]
You multiply 18 by 8 and you get 144
so the puppys weight is 144oz now
5 0
3 years ago
One-half cup of black beans provides 12% of the potassium you need daily. You must get the remaining 3,740 milligrams from other
Aleks04 [339]
34 grams
hope this helped!
6 0
3 years ago
A 12 pack of soda cost $5.40. What is the cost per can?
Agata [3.3K]

Answer:0.45

Step-by-step explanation

Divide 5.40 by 12 and it gives you 0.45

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Write two equivalent ratios 6/5
    15·2 answers
  • How far is the points (5,3) from the origin?​
    5·1 answer
  • PLZ HELP
    12·1 answer
  • If y = 9 and x = 12, what additional information is necessary to show that
    6·1 answer
  • A child can explain that 3x2 represents three sets of two
    7·1 answer
  • A group of college students are asked: "Including elementary, middle school, high school, trade school, and college, how many sc
    12·1 answer
  • Doug drank a soda with 130 mg of caffeine. Each hour, the caffeine in the body diminishes by about 12%
    8·1 answer
  • Kirk's grandparents are really enjoying their portable music players and have downloaded many more albums. Maude now has 225 alb
    15·1 answer
  • Mr.Roshan will buy 12 1/2 pounds Beef for a cookout.The price for the first 3 pounds of beef is $4.99 per pound. After that,The
    13·1 answer
  • Question 1
    9·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!