1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
givi [52]
2 years ago
7

11a. Jada walks up to a tank of water that can hold up to 10 gallons. When it is

Mathematics
1 answer:
pochemuha2 years ago
7 0

Answer:

2 gallons per min

Step-by-step explanation:

You might be interested in
Slope is found by dividing the change in ____ by the change in ____. x; y y; x
bekas [8.4K]

Answer:

Change in Y by the Change in X.

Step-by-step explanation:

Slope can be found by dividing the rise (change in y) by the run (change in x).

m =\frac{rise}{run} = \frac{y_{2}-y_{1}}{x_{2}-x_{1}}

8 0
2 years ago
A cone with a height of 50 meters has a volume of 5,400pie meters cubed. What is the radius of the cone?
Semmy [17]
The answer is 18 m!!
5 0
2 years ago
(The photo is too big to fit so don't mind that.)
mafiozo [28]

Answer:

82

Step-by-step explanation:

1'st step: a^{2} + b^{2}= c^{2} is the formula for the pythagorean theorem

2'nd step : 18^{2} + 80^{2} =  c^{2}

3'rd step:   324+6400 =  c^{2}

4'rd step: 6724=  c^{2}

5'th step: \sqrt{6724} =82

6'th step : therefore the value of c is 82 cm

8 0
2 years ago
Three medium pizzas cost $10.50. How much does it cost to buy 10 medium pizzas?
olga nikolaevna [1]
Hello! First off, we can find the unit rate on what it would cost per pizza. Divide the total amount by the number of pizzas. 10.50/3 is 3.5. It costs $3.50 per medium pizza. Now, we can multiply that amount by 10 to get the amount for 10 pizzas. 3.5 * 10 is 35. There. It costs $35 to buy 10 medium pizzas.
6 0
3 years ago
Karen has 7 over 8cup of ice cream. How many 1 over 3cup servings can she make?
STALIN [3.7K]

Answer:

<em>1 and 5 over 24</em>

Step-by-step explanation:

its right trust me because 1+1 is 3

8 0
2 years ago
Other questions:
  • What is the positive solution to the equation 0 = –x2 + 2x + 1?
    13·1 answer
  • How to solve this please <br>​
    7·1 answer
  • What is the answer to 4x-4=5x+2?
    12·1 answer
  • What is the equation of the line that is parallel to y=1/5x+4 and that passes through (5, -4)
    8·1 answer
  • How to solve number 83?
    12·1 answer
  • Million dollar question. No joke
    9·1 answer
  • A crew is made up of 12 men, the rest are woman. 60% of the crew are men. How many people are in the crew?
    14·2 answers
  • Free Points, already got the question answered.
    10·2 answers
  • Please help!! I'm really confused
    9·2 answers
  • Answer for brainliest
    15·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!