1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marta_Voda [28]
3 years ago
10

A) Table Mountain is 1085 meters above sea level is it a positive or negative integer ​

Mathematics
1 answer:
leonid [27]3 years ago
6 0

Answer:

It is positive

Step-by-step explanation:

because of geomatrical graph

You might be interested in
Ms. Skeen bought 3 pounds of candy for the Christmas party. There was a total of 147 pieces of candy. She wants to divide it amo
ohaa [14]

The 3 lbs of candy is irrelevant, so we can discard that. All you need to do is divide 147 by 26, which is 5.65 pieces of candy. Each student will get 5 pieces, with a few left over.

5 0
3 years ago
Can I get some help ​
vaieri [72.5K]

Answer:

its 136

Step-by-step explanation:

4 0
2 years ago
Read 2 more answers
A person walked x feet and half that length again
hjlf

Answer:

3/2x

Step-by-step explanation:

x feet and half x = x+1/2x or 3/2x

Hope this helps plz hit the crown :D

4 0
3 years ago
Solve the matrix equation below
Ket [755]

Answer:

  • We need to distribute the values
  • Hence [-4 0: 0 - 2 ] +[0 -3: 5 -4] X + [ 0 -3: 5 -4 ] = [19 -27 : 10 -24]
6 0
3 years ago
Please help this is so important I need it answer today
polet [3.4K]
The answer is A because you turn the fraction in a decimal then divide by 5
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • If you bought a stock last year for a price of $73, and it has risen 7.1% since then, how much is the stock worth now, to the ne
    5·2 answers
  • −1/2 (x+2) + 112x = 3<br><br> x=?
    15·1 answer
  • Please someone answer this question!
    5·2 answers
  • An art gallery sells paintings at 0.35 per square inch. if a painting is 2 feet 3 inches by 3 feet 5 inches. how much would the
    9·1 answer
  • Help help help helpn
    11·1 answer
  • 1. The Parkers are driving to their new home. Chris calculates that their new home is 270,000 meters away. Mrs. Parker drives an
    7·1 answer
  • A bakery offers a sale price of $2.60 for 6 muffins. What is the price per dozen?
    10·2 answers
  • 10 − 3(2a − 1) = 3a + 1
    11·2 answers
  • A rectangle has a vertices E(-4,8),F(2,8),G(2,-2) and H(-4,-2). The rectangle is dilated with the origin as the center of dilate
    8·2 answers
  • Dylan drinks 2/3 of a glass of water for breakfast, 1 1/4 glasses for lunch, and 2 glasses for dinner. How much water did he dri
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!