1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
n200080 [17]
3 years ago
10

*you have now been blessed with good luck*

Mathematics
2 answers:
-Dominant- [34]3 years ago
6 0

Answer:

The last one i think. :)

Step-by-step explanation:

kolbaska11 [484]3 years ago
3 0

Answer:

hope so

Step-by-step explanation:

20+2x-8

12+2x

hope this helps

srry if wrong

You might be interested in
Pacturing Polynomials! GCH
grin007 [14]
Gross pay per days is 5h+8 dollars
Explanation:

we are given
total gross pay =35h+56 dollars
total number of days =7
we know that
gross pay per day = ( total gross pay)/(total number of days)
we can plug values
gross pay per day is

7 0
3 years ago
Tell whether the ordered pair (-1,3) is a solution of the system of linear equations. y=-7x-4 and y=8x+5
irinina [24]

Answer:

Since it does not plug in to the second linear equation, the ordered pair is not a solution of the linear system.

Step-by-step explanation:

(-1,3); y = -7x -4 y = 8x + 5 3 =7 - 4  3 =/ - 8 + 5

8 0
3 years ago
13.41 x (5.4 divided by 9)
BabaBlast [244]

The value of the expression will be 8.166.

What is an expression?

Mathematical expression is defined as the collection of the numbers variables and functions by using operations like addition, subtraction, multiplication, and division.

Given that;

The mathematical expression is,

⇒ 13.41 x (5.4 divided by 9)

Now,

Solve the expression as;

⇒ 13.41 x (5.4 divided by 9)

⇒ 13.41 x (5.4 ÷ 9)

⇒ 13.41 x 0.6

⇒ 8.166

Thus, The value of the expression will be 8.166.

Learn more about the expression visit:

brainly.com/question/4344214

#SPJ1

6 0
1 year ago
Tina and her friend are picking apples at Newberry Orchard. The apples cost $1.40 per pound. If they pick 2.5 pounds of apples,
sp2606 [1]

Answer:

$3.50

Step-by-step explanation:

the apples cost $1.40 per pound, so if we have 2.5 pounds, we would need to do this:

1.40 × 2.5

3.5

I hope this helps!

8 0
3 years ago
PLEASE PLEASE PLEASE<br> HELP ME!!!!!
Bond [772]

Answer:

3 adjacent

4. complementary

4 0
3 years ago
Other questions:
  • How to compare these
    9·2 answers
  • Si una persona de lunes a viernes entrena diariamente 1 hora ¿cuanto tiempo debe entrenar el sábado para que el promedio diario
    11·1 answer
  • PLZ HELP ME!<br><br> Solve for f h=4f
    7·1 answer
  • What are the coordinates of the<br>3/4<br>point of the way from A(-6, -3)<br>to B(10,9)?​
    14·1 answer
  • Serena has $50 to spend. She buys 5 packages of hotdog buns and 5 packages of beef hotdogs. Each package of buns cost $3.85 and
    7·2 answers
  • Will mark brainliest.
    12·1 answer
  • the graph shows the proportion of red and blue food coloring ,that taylor mixes to make purple ,what is the slope of the line ?t
    14·1 answer
  • How many solutions does the system of equations have?<br> What is the solution?
    12·1 answer
  • i need help finding the radius of the cylinder. i do not know what i have to do. any help will be greatly appreciated. thank you
    10·1 answer
  • population or sample, a survey of 1000 adults in the united states found that 12% take there vacation during the winter months
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!