Price / weight = unit price
product A : 1.36 / 8 = 0.17 per oz
product B : 3.20 / 16 = 0.20 per oz
product A has the lower unit price
Answer:
Step-by-step explanation:
2( N+ 17) = 3 (N +7)
2N+ 34= ·3N+ 21
N= 13
D= N+8 = 13+8 = 21
Fraction is 
When Im using N is equal to numerator and D for denominator, in order to get the fraction we substitute and the results combine in the fraction like this 
Answer:
8
Step-by-step explanation:
k + 9 = 17
subtract 9 from both sides:
k = 8
Answer:
y=-14
Step-by-step explanation:
Answer:
336
Step-by-step explanation:
i hope i got it right