Answer:
<h2>14107500</h2>
Step-by-step explanation:

Answer:
0.0365 pounds per dollar
$2.79 per pound
$2.79 per pound is typically used
Step-by-step explanation:
13.95/5 = $2.79 per pound
5/13.95 = 0.0365 pounds per dollar
Call x and y those angles. If they are complementary, then their sum equals 90°:
x + y = 90°
y = 90° - x
The ratio of them is 5 to 1. So,
x/y = 5/1
x/(90° - x) = 5/1
x = 5 * (90° - x)
x = 450° - 5x
x + 5x = 450°
6x = 450°
x = 450°/6
x = 75°
The measure of the other angle is
y = 90° - 75°
y = 15°
The angles are 75° and 15°.
I hope it helps. =)
Answer:
E (Y) = 3
Step-by-step explanation:
If a 4-sided die is being rolled repeatedly; and the odd-numbered rolls (1st 3rd,5th, etc.)
The probability of odd number roll will be, p(T) = 
However, on your even-numbered rolls, you are victorious if you get a 3 or 4. Also, the probability of even number roll, p(U) = 
In order to calculate: E (Y); We can say Y to be the number of times you roll.
We know that;
E (Y) = E ( Y|T ) p(T) + E ( Y|U ) p(U)
Let us calculate E ( Y|T ) and E ( Y|U )
Y|T ≅ geometric = 
Y|U ≅ geometric = 
also; x ≅ geometric (p)
∴ E (x) =
⇒
= 4 ; also
= 2
E (Y) = 4 ×
+ 2 ×
= 2+1
E (Y) = 3
Es 42kg porque cuando lo suma te da eso pruebalo
perdon si no esta bien ice lomasque pude