Easy way
-21÷3=-7 which is the exact center so
-6, -7, -8
Equation
x + (x+1) + (x+2) = -21
3x + 3 = -21
3x=-24
x=-8
x+1=-7
x+2=-6
2. Consecutive Odd Integers
X, X+2, X+4
X + (X+2) + (X+4) = 144
3X+6=144
3X=144-6=138
X = 138/3 = 46 .....There are no 3 odd Integers that can equal an even integer
3. 3 consecutive even number x, x+2, x+4
X + (X+2) + (X+4) = 48
3X+6=48
3X=48-6=42
X=42/3=14
14, 16, 18
Answer:
6745.09
Step-by-step explanation:
If we assume the nominal annual interest rate is 5%, then the future value after 6 years is ...
FV = P(1 +r/12)^(12·t)
for P = 5000, r = .05, t = 6.
Doing the arithmetic, we get ...
FV = 5000(1 +.05/12)^(12·6) ≈ 6745.09
After 6 years, the bank account will be worth 6745.09.
_____
We made a comment about the interest rate, because the annual <em>yield</em> is about 5.116%. If the <em>annual yield</em> is actually 5%, then the account value is lower: $6700.48. (Monthly compounding is irrelevant in that case, because it is already figured into the yield.)
Usually, the wording would be that the account <em>earns</em> 5% interest compounded monthly.
Answer:
hii
Step-by-step explanation:
i am shakayla
Divide the price by the quantity:
Bananas = 5.40 / 6 = 0.90 each
Oranges = 2.56/8 = 0.32 each
Apples = 4.68 / 12 = 0.39 each
Mangos = 3.16 / 4 = 0.79 each
Oranges have the lowest price each so are the best buy.
To answer this problem, let p be the price of each scrub. The total bill (t) is the sum of the price of the potting soil (s) and of the 9 scrubs (n). This is depicted in the equation,
$11.50 + 9p = $94.75
The value of p from the equation is 9.25. Thus, each scrub costs $9.25. The answer is letter C.