C
He payed $10.95 for 6 flowers. You want to find the price per each flower.
An equation to model this situation would be 6x = 10.95 where x = price per flower.
To solve this divide each side by 6.
10.95/6 = 1.825
Essentially to find the price per an individual thing you need to divide the total price by the amount of the item purchased.
He payed $1.825 per flower.
not to buy all of them they can by 55 boxs
Answer:
The correct answer is 0,-6
Answer:
see below
Step-by-step explanation:
Angle ACE = DCE since they are vertical angles
Angle A = Angle E parallel lines cut by a transversal form congruent alternate interior angles
Angle B = Angle D parallel lines cut by a transversal form congruent alternate interior angles
When all three angles are equal, the triangles are similar.
We can use ratios to find DE
DE CE
------- = ----------
AB AC
DE 8
------- = ----------
12 10
Using cross products
10 DE = 8*12
10 DE = 96
Divide by 10
DE = 9.6