1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Olegator [25]
3 years ago
10

Find the equation of a line through the coordinate (3,−2) and parallel to the line represented by y=12x−2.

Mathematics
1 answer:
denis-greek [22]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

y + 2 = 12(x - 3)

y + 2 = 12x - 36

y =12x - 38

You might be interested in
C). The local bus service has 2 lines of buses that start together at 8
jok3333 [9.3K]

Answer:

3 times

Step-by-step explanation:

Firstly we calculate the number of minutes between 8 and 11 am

The number of hours is 3 hours

The number of minutes is 180 minutes since 1 hour is 60 minutes

Now out of 180, to know the number of times that they both leave, we need to get the multiples of both between 0 and 180

The multiples are;

60, 120, 180

This means that they leave together 3 times

8 0
3 years ago
Geometric mean is used to determine the scale of objects.<br><br> False<br><br> True
Ann [662]
The answer to this question is true
7 0
4 years ago
Read 2 more answers
What is the answer to 7(6x-4)+2x
amm1812
<span>7(6x-4)+2x
=42x - 28 + 2x
= 44x - 28</span>
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
If sinX= 0.9, what is the value of cos X?<br><br> Round the value to the nearest thousandth.
SSSSS [86.1K]

Answer: sqrt(19)/10

Step-by-step explanation:

sinx=0.9

x=arcsin(0.9)


Insert x for cos(x):

cos(arcsin(0.9)=

Use identify cos(arcsin(x))=\sqrt{1-x^{2} }, so

\sqrt{1-(\frac{9}{10})^{2}} =\sqrt{\frac{19}{100} } =\frac{\sqrt{19}}{10}


Sorry if this is confusing.



6 0
3 years ago
2 tons of mulch cost $14,720.00. What is the price per pound?
Norma-Jean [14]

Answer:the anser is $7,360

Step-by-step explanation:

all you need to do is divide 14,720 by 2 to get 7,360 because you are needing to know how much is one pound of mulch and you have twice the mount so all you need is to divide :)

7 0
3 years ago
Other questions:
  • I really need help please
    6·1 answer
  • Please help ASAP! I'll give Brainliest!
    10·2 answers
  • What is hypotenuse of triangle​
    10·1 answer
  • Help pls I need it someone
    12·1 answer
  • Please help me <br>will mark brainliest​
    14·1 answer
  • What is the difference between the absolute value of -10 and the absolute value<br> of 6?
    6·2 answers
  • Help me please imma get a bad score​
    10·1 answer
  • A restaurant charges an automatic gratuity of 18% on tables with more than 6 people. A party of 8 had a bill of p. Which express
    9·1 answer
  • Need help, really not good with anything in math
    5·1 answer
  • If d g and c be the Numbers of degree grades and radians of angle prove that D/180=G/200=C/pie
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!