1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Ksenya-84 [330]
3 years ago
10

Solve for x: Solve for x:

Mathematics
2 answers:
Delicious77 [7]3 years ago
8 0

Answer: x = 8

Step-by-step explanation: 8x +36 = 5x + 60

                                               8x - 5x = 60-36

                                                3x = 24

                                                   x = 24/3

                                                  x = 8

plz mark as Brainliest

Oksana_A [137]3 years ago
3 0

Answer:

x = 8

Step-by-step explanation:

He is correct just checking. Give him brainliest.

You might be interested in
Please help me, I will mark brainlieat
Minchanka [31]

Answer:

c or 1,500

Step-by-step explanation:

hope this helps lol

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Hi Genius~<br><br> Can you help me please ? Thanks! Please show and explain your work :)
Murljashka [212]
The translation that maps triangle ABC to A prime B prime C prime would be a reflection across the y axis. This is because when you reflect something, you are pretty much flipping it. When you reflect across the y axis, you are flipping the triangle across the y axis. Take one point for example. I will use C. Notice how the point C is 3 units away from the y axis. So the same way you would move the point 3 units right from the y axis, and that would be your new point. This sounds kind of complicated, so I will give you a list of rules to make it more simple.


Reflection across y axis: (x,y) would be equal to (-x, y)
Reflection across x axis: (x,y) would be equal to (x, -y)
Reflection across y = x: (x,y) would be equal to (y,x)
Reflection across y = x: (x,y) would be equal to (-y,-x).

A reflection across y = x would be when you have a line that for every 1 it rises, it goes right 1. It is a positive line, as opposed to the y = -x line. It also has a slope of 1. I will try attaching a graph if I can.

Anyway, as I was saying. So pretty much if you don't want to go through the logic, to see whether a figure is reflected, just try each of these rules and if one works then you have your answer. Otherwise it would not be a reflection.

Thanks for being a great mod and hope this helps! :D
5 0
3 years ago
A 6-pack of light bulbs costs $7.38. What is the unit price?
nikklg [1K]
The unit price is $1.23 (I think!!)
6 0
3 years ago
Add then divide.<br> Evaluate<br> (7.3 X 10) + (2.4 X 107)<br> (4 X 104)
Deffense [45]

Answer:

6.0 x 10^2

Step-by-step explanation:

(7.3 X 10) + (2.4 X 10^7)

(4 X 10^4)

= 73 + 24000000

40000

= 24000073

40000

= 6.0 x 10^2

4 0
3 years ago
20. Sofia paid $11.80 for a pen, a marker, and a binder. The marker cost $0.80 more than the pen. The binder cost 4 times as muc
7nadin3 [17]

Answer:

$1.30

Step-by-step explanation:

Let x = the cost of the pencil

Let x + .80 = the cost of the pen

Let 4(x + .80) = the cost of the binder

x + x + .80 + 4(x + .80) = 11.80

2x + .80 + 4x + 3.20 = 11.80

6x + 4.00 = 11.80

6x = 7.80

x = $1.30

x + .80 = $2.10

4(x + .80) = $8.40

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • ralph earns $72,000 annually as an architect and is paid semimonthly. alice also ers $72,000 but she is paid biweekly. how many
    13·1 answer
  • Any ideas friends? cant seem to figure this out
    12·1 answer
  • What is 26/8 written as a mixed number
    7·1 answer
  • The financial aid office at a nearby university publishes data about the type and amount of aid offered annually by collecting i
    5·1 answer
  • What is the value of y=6−4x when x=2?
    11·1 answer
  • You have $120 in your bank account and work at Wendy’s for $9 per hour. How​
    12·2 answers
  • Select the correct answer. Thank you
    7·1 answer
  • At a theme park, the ticket price for children is c for adults is $17 more than that. Write an expression to show the cost of ti
    10·1 answer
  • Find the area of the shape <br><br><br><br> (don’t mind the dirty computer screen(
    8·1 answer
  • Can someone help me with this problem? Please!?
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!