1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Kipish [7]
2 years ago
15

6. An air conditioning repair service call costs $75 per hour plus a flat fee trip charge of $25. If the situation can

Mathematics
1 answer:
Talja [164]2 years ago
5 0

Answer:

THE ANSWER FROM YOUR OPTIONS IS:

(C) The repair charge r depends on the repair time h in hours.

Step-by-step explanation:

Repair-service call  -  $75 /hour

Flat fee trip-charge  -  $25

The function representing this situation: r(h) = 75h + 25

(A) Which is the dependent variable?

The dependent variable is the one whose value is to be gotten from the relationship between or among the values of other variables in the function. It usually appears at the left hand side of the equation. In this case, it is r(h).

(B) What do the variables represent?

The variables here - the algebra that can attain various values - are r and h.

r = total repair charges

h = repair time in hours [hence, if h = 1, repair time is 1 hour]

These are the two variables in this function.

r(h) now means repair charges in hours

THE ANSWER FROM YOUR OPTIONS IS:

(C) The repair charge r depends on the repair time h in hours.

You might be interested in
Steps to scientific notation
chubhunter [2.5K]
1.Move the decimal place to the left to create a new number from 1 up to 10.
2.Determine the exponent, which is the number of times you moved the decimal.
3.Put the number in the correct form for scientific notation
3 0
3 years ago
What is the answer?? 3x - 89 = 6x + 2
PilotLPTM [1.2K]

Answer:

30.3

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
A local coffee company recently started selling a new seasonal flavored drink. To determine how much the new flavor is liked by
xeze [42]
Chicken Chicken chicken
7 0
2 years ago
Someone help me!!!
VLD [36.1K]

Answer:

4 pack priced at £2.04 is the better pack

Step-by-step explanation:

2.04/4=£0.51 per roll

4.68/9=£0.52 per roll

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A bag contains ten tiles labeled B, C, D, E, F, G, H, I, J, and K. One tile will be randomly picked.
PSYCHO15rus [73]

Answer:

2/10

Step-by-step explanation:

2 of the letters are vowel:

E and I

6 0
3 years ago
Other questions:
  • ❤️❤️❤️help please ASAP
    12·2 answers
  • A gas station operates two pumps, each of which can pump up to 10,000 gallons of gas in a month. the total of gas pumped at the
    5·1 answer
  • At a new exhibit in the museum of science, people are asked to choose between 90 or 120 random draws from a machine. The machine
    7·1 answer
  • Combine like terms in the expression below.<br> 99x+4.11xy+24y+33y−12x+9.08
    6·2 answers
  • Please help! It would be very much appreciated!
    12·2 answers
  • Select the correct answer.<br><br> Which expression is equivalent to
    12·1 answer
  • A student sees a bird on top of a 12m high light pole. The student is standing 20m from the base of the pole. At what angle must
    13·1 answer
  • ( 10 - 2n ) - ( 5n - 8)
    10·1 answer
  • Which of the following does NOT represent a student learning at the rate of 15 vocabulary words in 30 minutes
    5·2 answers
  • The pathway of a frog jumping onto a lily pad can be represented by the equation h= -0.5t^2 +3t+2
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!