1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Lady bird [3.3K]
3 years ago
10

How many gallons per day is 32 ounces per day?

Mathematics
1 answer:
natali 33 [55]3 years ago
4 0

Answer: 4096

Step-by-step explanation: 1 gallon=128 ounces, 128x32=4096

You might be interested in
What are the distances between the two points (2,-4) , (2,6)
kotegsom [21]

Answer:

10

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
What is the sum of the solutions to (x − 6)(x + 0.7) = 0 ?
Nonamiya [84]

Answer:

5.3

Step-by-step explanation:

(x − 6)(x + 0.7) = 0

using the zero product property

x-6=0   x+.7 =0

x-6+6 = 0+6       x+.7 -.7 = 0-.7

x = 6                   x= -.7

sum of the solutions

6+-.7 = 5.3

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Solve exponential equation<br> 1/16=64^4x-3
RoseWind [281]
Fraction form: x=7/12

Steps:

64^4x-3

2^6(4x-3)=2^-4

6(4x-3)=-4

4x-3=-2/3

4x=7/3

X=7/12
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
The line x - y = 5 passes through which set (-5, 0) (0, 5) (0, -5)
s2008m [1.1K]
The line x - y = 5 passes through points (-5,0) and (0,5)
the line in slope intercept form is y = x + 5 and plug in the point to see if the equation is true.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Audrey bought one pound of strawberries for $3.20. What is the price, in dollars per ounce of strawberries?
elena-14-01-66 [18.8K]

Answer: $0.20

Step-by-step explanation:

There are 16 ounces in 1 pound, so divide $3.20 by 16 to get the price of dollars/ounce

3.20/16 = $0.20/ounce

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Mr. Quick bought a new computer system. The regular price was $1580, but he got a 15% discount. How much did he pay?
    5·2 answers
  • The distance from Ari’s house, A, to Ben’s house, B, is equal to the distance from Ari’s house to Cal’s house, C. One day the bo
    6·1 answer
  • A deli served 1,288 sandwiches in 4 weeks. If it served the same number of sandwiches each day, how many sandwiches did it serve
    11·1 answer
  • Melanie's bedroom floor has length equal to 6x + 5 and width equal to 9x -
    13·1 answer
  • How old George Washington?? Pls lmk I need ASAP
    14·1 answer
  • Evaluate 3x - y if x equals negative 2 and Y equals negative 5​
    7·1 answer
  • A 15-inch candle burns down in 10 hours. at what rate does the candle burn in inches per hour
    5·2 answers
  • Scott is 72 inches tall.
    9·2 answers
  • Edward hoppers oil painting nighthawks had a length of 60 inches and a width of 30 inches . A print of the original has a length
    13·1 answer
  • What is the area of the rectangle?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!