1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
mina [271]
3 years ago
8

Vivienne is making a cleaning solution that requires 1 cup of bleach and 6 cups of water. Which of the following combinations sh

ows the same ratio of bleach to water?
F. 4 cups of bleach to 6 cups of water

G.2 cups of bleach to 7 cups of water

H. 3 cups of bleach to 18 cups of water

J.5 cups of bleach to 30 cups of water

PLZ HELP

​
Mathematics
1 answer:
meriva3 years ago
3 0
The answer is h but j seems to work too
You might be interested in
A proportional relationship i shown below.Select the equation that correctly represents the relationship between the cost and th
enyata [817]
C=7n because
28 divided 4 is 7
7 is the proportional
8 0
2 years ago
The sum of two numbers is -17. Their difference is 41. Find the numbers.
Mnenie [13.5K]

Answer:

the two numbers are 12 and -29

Step-by-step explanation:

let the two numbers be x and y

let the sum of the two numbers b

x+y = -17 ..................................................... equation 1

let the difference between the two numbers be

x-y = 41 ........................................................................ equation 2

from equation 1

x+y = -17 ..................................................... equation 1

x = -17 - y ............................................................... equation 3

substitute for x in equation 2

x-y = 41 ........................................................................ equation 2

-17-y -y = 41

-17 -2y = 41

-2y = 41 + 17

-2y = 58

divide both sides by -2

-2y/-2 = 58/-2

y = -29

put the value of y = -29 in equation 3

x = -17 - y ............................................................... equation 3

x = -17-(-29)

x =-17 + 29

x = 12

therefore the two numbers are 12 and -29

5 0
3 years ago
Find the numerator for the equivalent fraction. 1/4 = x/20
Rama09 [41]

Answer:

The numerator is 5.

Step-by-step explanation:

You would multiply the numerator by 5 as the denominator multiplies by 5.

8 0
3 years ago
2/3 of the students at lamar high school are girls. of those girls, 2/3 sing in the school choir. what fraction of students at l
laila [671]
4/9 is the awnswrer
yes it is ok have a nice day

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
A ladder leans against a building. The foot of the ladder is 6 feet from the building.The ladder reaches a height of 14 feet on
lesantik [10]
Use the Pythagorean Theorem
6 feet and 14 feet are the "legs" and the ladder length is the hypotenuse.
hypotenuse^2 = 6^2 + 14^2
hypotenuse^2 = 36 + 196
hypotenuse^2 = 232
<span><span><span>hypotenuse = 15.2315462117 </span>
ladder length = 15 feet

Source:
http://www.1728.org/pythgorn.htm

</span></span>
3 0
3 years ago
Other questions:
  • Peppermint candies per jar
    8·1 answer
  • 16 more than s is at most −80.
    10·1 answer
  • Find the missing height
    9·1 answer
  • What type of triangle is formed by joining the points D(7,3), E(8,1) and F(4,-1)
    15·1 answer
  • Celine is Drake’s granddaughter. Her age is 4 years greater than of Drake’s age. If Celine is 28 years old, how old is Drake?
    9·1 answer
  • Which unit rate is the lowest price per ounce? Choice A: 15 ounces of chocolate chips for $2.49 Choice B: 20 ounces of chocolate
    14·2 answers
  • Katelyn had 2 dogs and 3 cats. Which of the following shows the ratio written correctly for the number of dogs to cats?
    7·2 answers
  • Carter's account has gone into overdraft. His balance is $-43.3. To get back to a positive balance, he plans to deposit money at
    13·1 answer
  • drake uses 9/4 cups of sugar to make 9 mugs of brownies how much sugar is required to make one brownie
    9·1 answer
  • Theo earns a base salary plus commission. At the end of September, he was paid $3,835.25 based on his monthly sales of $12,850.
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!