Answer:
4 pack priced at £2.04 is the better pack
Step-by-step explanation:
2.04/4=£0.51 per roll
4.68/9=£0.52 per roll
14 + 5(x+3)-7
14 + 5x +15 -7
5x + 22
If 4 are $2.00 , then x3 to get 12 light bulbs and 2x3=6 so it's $6.00
You can find the degree classification by what is the greatest power shown in the polynomial. In this case, your answer is 2. Remember, it will be easier to find the degree when you order the terms from greatest to least by powers.
The answer is D. trust me, i’m super good at math.