Answer: 35 meals
Step-by-step explanation:
$500-$285=$215
$215/$6=35.8333333333
so, about 35 meals
Answer:
34/4 = 8.5 dollars per hr
12 x 8.5 = 102
Answer: $102
Step-by-step explanation:
First step: find the unit rate (how much she earns per hour )
34/4 = 8.5
Next: Find how much she wants to work for
Then: Create the equation.
12 x 8.5
Last: multiply 12 and 8.5 and you should get your answer of 102 dollars
REMEMBER TO ADD THE DOLLAR SIGN
Answer:
5(6x+9)
Step-by-step explanation:
(30x+45)
30=(5)6x
45=(5)9
5(6x+9)
The solution to the system of equations is x = 3/2 and y = 6
<h3>How to determine the solution of the equation?</h3>
The system of equations is given as:
1/2x = 3/4 and y = 6
The variables x and y in each of the above equations are independent
This is so because they only occur in one equation at a time
So, we have:
1/2x = 3/4
Multiply both sides by 2
x = 3/2
Hence, the solution to the system of equations is x = 3/2 and y = 6
Read more about equations at:
brainly.com/question/2972832
#SPJ1