1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dahasolnce [82]
3 years ago
9

What is the unit rate $9.99 for 10 lbs

Mathematics
1 answer:
Fantom [35]3 years ago
5 0

Answer:

$.999 for 1 pound

Step-by-step explanation:

If you divided both sides by 10. So 10/10= 1. 9.99/10= 0.999

You might be interested in
What’s the answer? Please help
blsea [12.9K]

Answer:

B

Step-by-step explanation:

Since you are trying to find out half the number of students in a PE class, dividing would be most appropriate since you would be trying to find half.

4 0
2 years ago
1) 26 = 8 + v<br> I need help
Alika [10]

Answer:

18

Step-by-step explanation:

v is 18 because 18+8 is 26 ‍♀️

8 0
2 years ago
Read 2 more answers
Determine the equation of the line. (slope intercept form)
Taya2010 [7]

Answer:

y=x-4

Step-by-step explanation:

y=mx+b

m : slope : 1

b : y-int : -4

5 0
2 years ago
How to solve 8=3/4w on math
NeTakaya
When you have to divide by a fraction, you have to multiply the other number by the fraction's reciprocal.

8 = 3/4 w    Divide by 3/4

w = 8/(3/4)

w = 8/ (3/4)  =  8 x 4/3   Multiply by the numerator and divide by the                                                   denominator.

w = (8 x 4) / 3

w = 32 / 3

w = 10 2/3
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me and fast please
iogann1982 [59]

Answer: the answer is C

Step-by-step explanation: we know this because a straight line is 180 degrees.  So given 140 degrees we know that g= 40.

8 0
3 years ago
Other questions:
  • Which sample size will produce the widest 95% confidence interval, given a sample proportion of 0.5?
    10·1 answer
  • What is the value of x, given that PQ||BC?
    7·1 answer
  • A customer bought a car and paid $1,080 in sales tax. The sales tax rate is 6%. What was the price of the car before the tax?
    14·1 answer
  • DRIVE Rupert drove home at an average rate of 58 miles per hour. Find his rate in feet per second. Round to the nearest tenth.
    9·1 answer
  • Psychology students at Wittenberg University completed the Dental Anxiety Scale questionnaire (Psychological Reports, August 199
    11·1 answer
  • #3 please I don't understand
    11·2 answers
  • What is 3/4 plus 1/8=
    15·2 answers
  • Acellus
    15·1 answer
  • Solve the equation 88,405 x 54 = ___. (4 points) a 4,420,250 b 4,597,060 c 4,685,465 d 4,773,870
    12·1 answer
  • Can someone tell me the answer??
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!