1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
9966 [12]
3 years ago
13

The standard deviation of the tap water data is 1.086. The standard deviation of the salt water data is 1.107. Which explains wh

y the standard deviation is the best measure of variability to use to compare the data?
The two distributions are each nearly symmetric.
The distributions do not overlap on the same range of temperatures.
The distribution of salt water boiling temperatures is left-skewed.
The distribution of tap water boiling temperatures is right-skewed.
Mathematics
2 answers:
bulgar [2K]3 years ago
6 0
A) The two distributions are each nearly symmetric 

Correct on e2020
tekilochka [14]3 years ago
4 0

Answer:The answer is A

Explanation: They Are nearly symmetrical

You might be interested in
Use the Distributive Property to simplify the expression: 9(5x - 3)<br><br><br> HEPPPPP
hichkok12 [17]
When using the distributive law
answer is: 45x-27
7 0
2 years ago
Twelve less than four times a number is -11. *
Nutka1998 [239]
EXPLANATION:
Let the no. be x.
4x-12= -11
4x= -11+12
x=1/4
x=0.25

ANSWER:
x=0.25

Hope it helps u! :)
6 0
2 years ago
Work out the value of 10/4
Evgesh-ka [11]

Answer:

I think the answer to your question is 5/2

Step-by-step explanation:

6 0
3 years ago
if a pound of grapes cost $0.14 in 1960 and the price of grapes increased at the same rate as the CPI from 1960 to 1980 by appro
masya89 [10]

The CPI increased from 29.6 to 82.4.  

The rate of increase, is:

82.4/29.6 = 2.78

Now multiply this rate to the $0.14 price of grapes from 1960.

$0.14 x 2.78 = $0.39

Now to get the amount of increase subtract the new price from the original price:

$0.39 - $0.14 = $0.25 increase.

5 0
3 years ago
Please someone I need help!!
frosja888 [35]

Answer:

Step-by-step explanation:

The answer is 1.3

4 0
3 years ago
Other questions:
  • I need help bad........
    12·1 answer
  • URGENTTTT! please help me with these four problems! having trouble I will give thanks and brainliest.
    6·2 answers
  • If the diameter of a circle is 5 centimeters, how long is the arc subtended by an angle measuring 60° ?
    6·2 answers
  • 20 Points! if pencils cost $2.40 for twelve, what is the unit price per pencil?<br>​
    14·1 answer
  • Restaurants sales totaled $38,676 for the week your customer count was $7,325 what did the average customer spend for the week
    11·1 answer
  • An item cost $420 before tax, and the sales tax is $33.60. Find the sales tax
    6·1 answer
  • Name a combination of 12 coins that equals 3 dollars (has to be dimes &amp; quarters)
    8·1 answer
  • Find the area of the circle shown below if the diameter is 24 inches. Use 3.14 for π. Use the formula π x r^2
    7·2 answers
  • The bake sale sold pies for $5.99 each and cakes for $9.99 each. The total number of pies and cakes sold was 25 for $189.75.
    11·1 answer
  • What number is 27% of 52? Round to the nearest tenth if necessary.
    7·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!