1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Darina [25.2K]
3 years ago
9

Rachel is going to rent a truck for one day. There are two companies she can choose from, and they have the following prices.

Mathematics
1 answer:
Marat540 [252]3 years ago
4 0

Answer:

65 + .70(20)= 79 dollars

Step-by-step explanation:

65+0.70miles = Fee

this means she can drive 19 miles and she will still be below the price company A but as soon as she drives 20 miles company A and B will cost the same

You might be interested in
What is 14^5 divided by 14^-9 explain answer
yuradex [85]
I believe the answer is 1.1112007e+16 because 14^5=537824 and 14^-9= 4.8400258e-11. You divide both numbers and get 1.1112007e+16
8 0
3 years ago
8(1/2n+3/4)=70 solve for n
nasty-shy [4]

Answer:

n = 16

Step-by-step explanation:

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Smoothie Stand at Utah’s Wasatch County’s Demolition Derby sells bananas. If John bought 55 lbs. of bananas at $.24 per pound ex
AlladinOne [14]
I'm assuming the 59% achievement means, markup, so hmmmm well, if the bananas cost him $0.24 or 24cents per pound, so a markup of 59% is just 59% of 0.24 then.

whatever% of anything is just (whatever/100) * anything.

therefore, 59% of 0.24 is just (59/100) * 0.24, or 0.1416.

so, if we add 0.1416 to the 0.24, the selling price will be 0.3816, or just 38cents per pound of bananas.
6 0
3 years ago
Read 2 more answers
There are 37 more cats than dogs in an animal shelter. If there are 78 cats at he shelter, how many dogs are there?
Sloan [31]
There are 41 dogs in the shelter
8 0
4 years ago
Read 2 more answers
Write log7(2 ⋅ 6) + log73 as a single log.
MariettaO [177]
Log7 36 is the correct answer.
6 0
4 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do you convert 0.51 repeating as a fraction
    14·1 answer
  • I need help!How would i find the value of X?
    15·2 answers
  • What is the total amount of square miles in europe?
    10·1 answer
  • What is 3x3 – 11x2 – 26x + 30 divided by x – 5?
    6·2 answers
  • The product of 6 and the sum of 3 times a number n and 5
    8·1 answer
  • 2.5 pounds of mangoes costs $10. How much does one pound cost?
    9·2 answers
  • Which statements describe a parallelogram that must be a rhombus?
    5·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through the points (2, 4) and (6, 12)
    5·2 answers
  • a five-question quiz is taken in which the first and second questions have four answer choices the third and fourth questions ha
    11·1 answer
  • Can someone halp me with finding the area of this is square meters?
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!