━━━━━━━☆☆━━━━━━━
▹ Answer
<em>$1.30</em>
<em></em>
▹ Step-by-Step Explanation
To find the price per pound, you have to divide the total amount of money by the amount of pounds:
$7.80/6 lbs = $1.30
Hope this helps!
CloutAnswers ❁
━━━━━━━☆☆━━━━━━━
N=0 bc you remove the parentheses, cancel the equal terms what would be 6 being cancel it would look like -24n=3n now and move the variable to the left collet like terms and then you will divide the sides. Your answer is 0
IF BREADTH=b meters
THEN LENGTH=4 meter less than 3 times than the breadth of the hall.
LENGTH=3b-4 meters
the length of the rectangular hall is=3b-4 meters