1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
d1i1m1o1n [39]
3 years ago
12

Mary has some boxes that are all cubes of the same size she uses 5 of the boxes to make a tower the height of 115cm.she puts 2 m

ore boxes on the pile.what is the height of the 7 box tower now?
Mathematics
1 answer:
Scilla [17]3 years ago
5 0

The seven tall tower is 161 cm tall

You might be interested in
3 times a number is 42 what is the number?
oksano4ka [1.4K]


the number would be 14.

in order for you to figure this out you divide.

42/3=14  and

14 * 3 = 42

hope this helps.

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Andy, who loves to cook, makes apple cobbler for his family. The recipe (serves 6) calls for 434 pounds of apples, 514 cups of f
Tamiku [17]

This question was not written properly

Complete question;

Andy, who loves to cook, makes apple cobbler for his family. The recipe (serves 6) calls for 4 3/4 pounds of apples, 5 1/4 cups of flour, 1/6 cup of margarine, 2 7/8 cups of sugar, and 2 teaspoons of cinnamon. Since guests are coming, Andy wants to make a cobbler that will serve 15 (or increase the recipe 2 1/2 times). How much of each ingredient should Andy use?

Answer:

To serve 15, number of ingredients Andy should use =

Apples = 11 7/8 pounds

Flour = 13 1/8 cups

Margarine = 5/12 cups

Sugar = 7 3/16 cups

Cinnamon = 5 teaspoons.

Step-by-step explanation:

The recipe (serves 6) calls for 4 3/4 pounds of apples, 5 1/4 cups of flour, 1/6 cup of margarine, 2 7/8 cups of sugar, and 2 teaspoons of cinnamon. Since guests are coming, Andy wants to make a cobbler that will serve 15 (or increase the recipe 2 1/2 times). How much of each ingredient should Andy use?

For Apples

Serving for 6 = 4 3/4 pounds of apples

Serving for 15 =

= 15 × 4 3/4 pounds/6

= 11 7/8 pounds of apples

For flour

6 servings = 5 1/4 cups of flour,

15 servings =

15 × 5 1/4 cups/6

= 13 1/8 cups of flour

For Margarine

6 servings = 1/6 cups of margarine

15 servings =

= 15 × 1/6 cups/6

= 5/12 cups of margarine

For Sugar

6 servings = 2 7/8 cups of sugar

15 servings =

15 × 2 7/8 cups/6

= 7 3/16 cups of sugar

For Cinnamon

6 servings = 2 teaspoons of cinnamon

15 servings =

15 × 2/6

= 5 teaspoons

Therefore, to serve 15, number of ingredients Andy should use =

Apples = 11 7/8 pounds

Flour = 13 1/8 cups

Margarine = 5/12 cups

Sugar = 7 3/16 cups

Cinnamon = 5 teaspoons.

5 0
3 years ago
Complete the point-slope equation of the line through (-1,6)(−1,6)left parenthesis, minus, 1, comma, 6, right parenthesis and (1
velikii [3]

Answer:

y-6 = -\frac{1}{2} (x+1)

Step-by-step explanation:

For this case we have two points given (-1,6) and (1,5)

And we want to complete the point slope equation of the line:

y-6 = m(x-x_o)

We need to find the slope and we can use the following formula:

m = \frac{y_2 -y_1}{x_2 -x_1}

And replacing the info we got:

m= \frac{5-6}{1-(-1)}=-\frac{1}{2}

And then the equation would be given by:

y-6 = -\frac{1}{2} (x- (-1))

And our final answer would be:

y-6 = -\frac{1}{2} (x+1)

3 0
3 years ago
Brielle spent $4.90 for 3 1/2 pounds of ham. What is the cost per pound?
MrMuchimi

Answer:$1.4

Step-by-step explanation:4.90 / 3.5 = 1.4   Hope tis helps :)

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Fine as has a Z-score of 2.23 on his SAT. How did he do compared to the rest of his students?
tresset_1 [31]
A since they didn’t tell you what the other students have gotten therefore you can’t complete the data
5 0
3 years ago
Other questions:
  • Evaluate the function ƒ( x ) = x 2 + 1 for ƒ(2).
    14·2 answers
  • How would you find a answer to x(2)+6
    7·1 answer
  • Really easy question pls healp emergency
    7·1 answer
  • Find the slope of the line that passes through (4,9) and (1, 16).
    13·2 answers
  • Log10 (x squared - 4x + 7) = 2
    11·1 answer
  • Factorise 4a²_4ab+b²<br>​
    10·1 answer
  • If a triangle has 2 60 degree angles, what kind of triangle is it?
    11·2 answers
  • Sonny has $75 to spend the night the new Nintendo switch game that he wants to buy requires $93 his parents had they will lend h
    6·1 answer
  • Brainliest for help! <br> Sketch a graph of the function <br> y =sin(x) + 2
    10·1 answer
  • 7. Find the distance between the points (13, 8) and (-12, 6)
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!