1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Marizza181 [45]
3 years ago
7

What ... choose food . a food b teeth c banana D pizza

Business
1 answer:
DaniilM [7]3 years ago
5 0

Pizza

PIZZA\

PIZZA

PIZZA

You might be interested in
Bogart Company is considering two alternatives. Alternative A will have revenues of $147,400 and costs of $103,400. Alternative
GuDViN [60]

Answer:

B is better than A

Explanation:

Here, we want to compare “A” to “B”. It means if B’s amount is higher than A’s amount, it should be positive; If B’s amount is lower than A’s amount, it should be negative.

Net income for each alternative = Revenues – Costs

Since the net income is positive, B is better than A.

Please check attachment for for actual tabular calculations

7 0
3 years ago
Fresh Foods, a large restaurant chain, needed to determine if it would be cheaper to produce 5,000 units of its main food ingred
ICE Princess25 [194]

Answer:

Fresh Foods

Make or Buy Decision:

1. Make the ingredient in-house.

2. Make in-house is more cost effective by $3,000 ($90,000 - 87,000)

3. If 40% of the fixed overhead can be avoided if the ingredient is purchased externally:

Total cost:

To make in-house = $87,000

To buy = $78,000 ($60,000 + $30,000 x 60%)

To buy now becomes more cost effective by $9,000 ($87,000 - 78,000).

Explanation:

a) Management in production companies are always faced with the buy or make decision.  For this type of decision making, the appropriate costs to analyze are the differential (incremental) costs.  These are costs that make a difference between alternatives.

b) Calculation of cost:

                                                                  Make                  Buy

                                                        Total            Unit

Purchase                                                                              $60,000

Direct materials                           $25,000     $5.00

Direct labor                                     15,000       3.00

Variable manufacturing overhead  7,500        1.50

Variable marketing overhead         9,500        1.90

Fixed plant overhead                    30,000       6.00            30,000

Total                                             $87,000    $17.40         $90,000

Total variable costs                     $57,000                        $60,000

6 0
3 years ago
In its first month of operations, Bethke Company made three purchases of merchandise in the following sequence: (1) 300 units at
Annette [7]

Answer:

(1) $2,720

(2) $2,220

Explanation:

Given the following sequence:

300 units at $6, 400 units at $7 and 200 units at $8

(1) FIFO method

Ending inventory = 360 units

Cost of ending Inventory:

= 200 units at $8 + 160 units at $7

= 200 × $8 + 160 × $7

= 1,600 + 1,120

= $2,720

(2) LIFO method

Cost of ending Inventory:

= 300 units at $6 + 60 units at $7

= 300 × $6 + 60 × $7

= 1,800 + 420

= $2,220

4 0
3 years ago
Suppose a city is considering placing a ceiling on rent for one-bedroom apartments, at $1,000 per apartment.
Dafna1 [17]

Answer:

(a) The market equilibrium rent is $1,400 and the equilibrium quantity is 15 thousand apartments.

(b) With the price ceiling, the rent is $1,000 per apartment and the quantity rented is 10 thousand apartments.

(c) The excess demand for apartments with the price ceiling is 20

Explanation:

(a) At equilibrium, demand function equals supply function

1700 - 20Q = 80Q + 200

1700 - 200 = 80Q + 20Q

100Q = 1500

Q = 1500/100 = 15

Substitute the value of Q in the demand function

P = 1700 - 20Q = 1700 - 20(15) = 1700 - 300 = 1400

Equilibrium rent = $1,400

Equilibrium quantity is 15 thousand apartments

(b) Rent with price ceiling is $1,000 per apartment

Substitute the value of P in the supply function

P = 80Q + 200

1000 = 80Q + 200

1000 - 200 = 80Q

80Q = 800

Q = 800/80 = 10

Quantity rented is 10 thousand apartments

(c) Quantity demanded (Q) with price ceiling = (1700 - P)/20

P = 1000

Q = (1700 - 1000)/20 = 700/20 = 35

Excess demand = 35 - 15 = 20

4 0
3 years ago
Which of the following is an example of a criminal offense?
Aleks04 [339]
Check forging is it
7 0
3 years ago
Other questions:
  • Exchange rate shifts that cause the Sing$ to be weaker versus than the Brazilian real:
    7·1 answer
  • The following information was taken from the segmented income statement of Restin, Inc., and the company's three divisions:
    8·1 answer
  • Suppose that Xtel is currently selling at $50/share. You buy 700 shares using $28,000 of your own money, borrowing the remainder
    7·2 answers
  • Select the correct answer.
    12·2 answers
  • Look at the graph. A medical device company is selling a new diagnostic tool at the equilibrium price of $15. The company hires
    11·2 answers
  • Ceteris paribus, a decrease in the demand for automobiles will
    9·1 answer
  • A buyer uses a perpetual inventory system, and it purchases merchandise on terms of FOB shipping point. On December 20, the ship
    15·1 answer
  • My question is how much do you love Jesus
    11·1 answer
  • The Widget Co. purchased new machinery three years ago for $4 million. The machinerycan be sold to the Roman Co. today for $2 mi
    8·1 answer
  • True or false: stakeholders are individuals or companies that legally own a portion of the company and are not influenced by the
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!