1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
o-na [289]
2 years ago
7

A stand at a farmer's market sells different types of apples, as shown in the table.

Mathematics
1 answer:
son4ous [18]2 years ago
6 0

Answer:

Step-by-step explanation:

Apple B Cost

You might be interested in
If I multiplied these binomials (x - 3) + (4x + 2) what would be the final product?
zlopas [31]

Answer: 4x^2 - 10x - 6

Step-by-step explanation:

You can use FOIL to do this. First terms, Outer terms, Inner terms, Last terms.

(x - 3)(4x + 2)

First terms: x * 4x = 4x^2

Outer terms: x * 2 = 2x

Inner terms: -3 * 4x = -12x

Last terms: -3 * 2 = -6

Now add these together:

4x^2 + 2x - 12x - 6 = 4x^2 - 10x - 6

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Two numbers have a sum of 93. If one number is p, express the other number in terms of p.
Naddik [55]

Answer:

4

Step-by-step explanation:


6 0
3 years ago
What is the slope of a line that is perpendicular to the line y= -1\2x+ 5
skelet666 [1.2K]

Answer:

-1/2

Step-by-step explanation:

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Find the value if S (s-6)squared= 75
Stels [109]
9...
75 + 6 = 81
The square root of 81 = 9
6 0
3 years ago
You need 112 K-cups for a party. A box of K-cups costs $16 for 36 K-cups. What is the minimum amount of money you will spend?
makkiz [27]

Answer:

$49.60

Step-by-step explanation:

The equation setup I used for this was as follows: $16 x (112/36)

Using PEMDAS, you'd start with the division part, 112/36. Although, I did this a bit differently, and being a bit further in school, I don't know if you go through this where you're at.

Start by factoring 112 into 4(28). This leaves you with 4(28)/36.

Next, cancel 4 out of 36. Since 4 is the common factor in 28 and 36, you cancel the four out of the equation, leaving you with 28/9. Convert this to its decimal form, 3.1.

Finally, take the 3.1 and multiply that by $16, which comes out to $49.60.

5 0
2 years ago
Other questions:
  • A handler loads one item every 10 ?minutes, so 48 items are completed in his first day of work. his manager checks his work by r
    5·1 answer
  • Simplify and solve this equation: 4m+9+5m-12=42
    15·2 answers
  • Daisy making a memory box in the shape of the cube.The total volume is 216 cubic inches.What are the measurements of the length,
    15·1 answer
  • What is the value of y?<br><br><br><br> Enter your answer in the box.<br><br> y =
    11·2 answers
  • Determine the present value P that must be invested to have the future value A at simple interest rate r after time t A=$7000.00
    8·1 answer
  • -3.1x+7-7.4x-1.5x-6(x-3/2
    5·1 answer
  • ONLY GIVING BRAINLYEST IF YOU ANSWER QUICKLY AND CORRECTLY
    9·2 answers
  • Addison is shooting a free throw. The initial height of the ball is represented by the ______
    5·2 answers
  • Classify this triangle by its sides and angles.
    8·1 answer
  • What is the range of the function?
    8·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!