1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
3 years ago
5

It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *

Mathematics
2 answers:
Sladkaya [172]3 years ago
5 0

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

12345 [234]3 years ago
5 0
$0.06 this is because you take the $3 and divide it by the 45 to get the cost of each gallon
You might be interested in
Find the volume of a cube whose surface area is 150Ft
bagirrra123 [75]
150x4 is 600 volume for the answer
4 0
4 years ago
A mechanic makes $350 /week. If 20% of his income is deducted for taxes, how muchd id the mechanic bring home as pay?
klemol [59]

Answer:

$280

Step-by-step explanation:

Step one

Given data

A mechanic makes $350 /week

20% of his income is deducted for taxes

Required

the mechanic's take-home pay for the week

Step two:

let us find 20% of $350

=20/100*350

= 0.2*350

=$70

Therefore the take-home pay is

= 350-70

= $280

8 0
3 years ago
I neeeeeeeeeeeeeeeeeeed help
iris [78.8K]
5.8 * 10^7

2.5* 10 ^ -3
5 0
2 years ago
Multiply & Simplify.
kipiarov [429]
<span>2a(7a²-3a+9)
=14a^3 - 6a^2 +18a

answer is </span><span>D. 14a³-6a²+18a</span>
3 0
3 years ago
Which function is graphed below?
lys-0071 [83]

Answer: The second option, y = 3(1/3)^x

Step-by-step explanation: Input each equation into a graphing calculator (preferably GeoGebra online) and check the answer. I linked the equation, but make sure to check anyway just in case :)

7 0
2 years ago
Other questions:
  • Solve the equation using square roots.
    14·1 answer
  • Write an equation to describe the cost of the number of kilowatt-hours of electricity from 1,001 to 1,500 answers
    11·1 answer
  • Three hours later than nine o'clock is
    11·2 answers
  • What is this simplifying expression?<br> 3(x+6)+2(x-4)
    14·1 answer
  • What is the solution to this system of equation?<br><br> x=2y-4<br> 7x+5y= -66
    12·2 answers
  • Karen made 175 quarts of punch for her son and 11.3 quarts for
    11·1 answer
  • How do you do rate of change?
    12·1 answer
  • Heres 5 freepoints to the first 2 dedicated people that r stll wake
    8·2 answers
  • PLEASE HELP WILL MARK BRAINLIEST FOR BEST ANSWER If you reflect (-2, -8) across both axes, which quadrant will it be in? Justify
    12·1 answer
  • What is an equation of the line that passes through the points (-4, -6)(−4,−6) and (4, 4)(4,4)?
    6·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!