1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Alona [7]
2 years ago
5

It costs $3.00 for 45 gallons of detergent. What is the cost per gallon of detergent? *

Mathematics
2 answers:
Sladkaya [172]2 years ago
5 0

Answer:

0,06

Step-by-step explanation:

12345 [234]2 years ago
5 0
$0.06 this is because you take the $3 and divide it by the 45 to get the cost of each gallon
You might be interested in
Find the volume of Jupiter and Earth
Anton [14]
Volume of jupiter: 1.43×10^15cubic kilometers
volume of earth: 1.08×10^12 cubic kilometers
3 0
3 years ago
What is the meaning of 0 in this situation: a decrease of 250 attendees (integers on the number line)
nika2105 [10]

Answer:

1+2+3+4+5+7+8+8+8

Step-by-step explanation:

5 0
3 years ago
Factor the expression using GCF 9a + 15b ?
Aleksandr [31]

Answer:

3(3a+15b)

Step-by-step explanation:

GCF: 3

Find all the prime factors between 3 and 15

3: 1,3 1*3

15: 1,3,5,15 (1*15 3*5)

3 is the GCF between the 2 numbers.

6 0
2 years ago
Which of these is equal to ⅔ × ¾ × ⅗?
Sphinxa [80]

Answer:

3/10

Step-by-step explanation:

Just multiply all of the numerators (top numbers)  and then multiple all of the denominators (bottom numbers)

2/3x3/4x3/5  would be 18/60 Then take any number that is a factor to both 18 and 60 and divide both numbers by that factor.  I could use 2 or 3 or 6 because both 18 and 60 is divisible by any of these numbers.  I will choose 3.  I will divide the top and bottom of 18/60 by 3 to get 6/20, now I will divide the top and bottom of that number by 2 to get 3/10

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
What is the measure of F?<br> 10
kolbaska11 [484]

Answer:

do you have a picture?

Step-by-step explanation:

I could use a picture

4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Each week, Robbie earns $x mowing lawns and receives $15 as his allowance.
    15·1 answer
  • pedro mixed 1 pound 6 ounces of apples 1 pound 4 ounces of oranges and 12 ounces of strawberries to make a fruit salad how much
    8·1 answer
  • The figures shows two parallel lines AB and DE cut by the transversals AE and BD::
    7·2 answers
  • Expand and simplify this <br>can you help  <br>(2x²−3x+4) ( x²+5x−7) 
    6·1 answer
  • 3 less than the quotient of 20 and x
    11·1 answer
  • The graph of the inequality will have a dashed line y&gt; 2x -5
    14·2 answers
  • In the diagram, WZ=StartRoot 26 EndRoot.
    12·1 answer
  • Please help me on this
    7·2 answers
  • Is the sequence 7, 9, 12, 16 geometric
    13·1 answer
  • What is are the possible products of 3x if the difference of x and 5 is equal to 3.
    15·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!