1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Dmitry [639]
3 years ago
9

My math problem. 2+2/2 Please help me

Mathematics
2 answers:
yKpoI14uk [10]3 years ago
7 0

Answer:

3

Step-by-step explanation:

2+2/2    division

2+1        addition

3

PEMDAS

trapecia [35]3 years ago
6 0
Ok,First Doing2/2=1 and After
2+1=3
You might be interested in
The owner of a store buys large boxes of candy bars from a warehouse and repackages them to
Schach [20]

Answer:

This should explain it

Step-by-step explanation:

If its the graph question I think it is this is the answer screenshot.

4 0
3 years ago
Molly works at an electronics store. Her last customer purchased a DVD player for $67.65 and five DVDs for $57.93, including tax
ra1l [238]
67.65 + 57.93 = 125.58

200.00 - 125.58 = $74.42 change back
3 0
2 years ago
This one to thx for help​
vagabundo [1.1K]
What is the full question ?
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
The choir is selling candy bars to raise money for a trip they sell each candy bar for $5 there are 7 candy bars in each box and
Reika [66]

Answer:$2800

Step-by-step explanation: Lets first figure out how much money a box of candy bars is worth. We know that each candy bar is worth $5 and that there are 7 candy bars per box. We can multiply 7*5 to figure out that each box is worth $35.

Now lets figure out how many boxes can be sold each day. Each student can sell two boxes a day. 5 students selling 2 boxes each is 5*2= 10 boxes total sold a day.

Now finally we use what we found to figure out the amount of money made per day. We know that there are 10 boxes being sold and that each box makes them $35. We just multiply 10 boxes by $35 to get $350 dollars each day.

Since they sell for 8 days we just multiply 8*$350 to get $2800.

8 0
2 years ago
0.25 l of milk every day.how much milk does he drink in 5 days?
tino4ka555 [31]

Answer:

1.25

Step-by-step explanation:

.25 x 5 = 1.25

pls mark brainliest!!

8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • How do I show and explain long division of the problem 79.75 divided by 2.75
    9·2 answers
  • Ellie is preheating her oven before using it to bake. The initial temperature of the oven is 65° and the temperature will increa
    14·1 answer
  • What is 193.492 rounded to the nearest hundredth?
    11·2 answers
  • Which algebraic expression is a polynomial with a degree of 5?
    9·2 answers
  • In the division problem 8 ÷ 2 = 4, which is the dividend?<br><br> 2<br> 4<br> 2 and 4<br> 8
    11·2 answers
  • A reflection.. help with coordinates please.. 15 points
    7·1 answer
  • In math, how do you solve 2h&lt;200?
    10·1 answer
  • The area of a rectangle is 79 square feet. The width of the rectangle is 213 feet. What is the length of the rectangle?
    7·1 answer
  • -5.2k+2.9 =-12k+30.1<br>Please show work !
    15·1 answer
  • What is the measure of an angle that is the supplement of angle K?
    13·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!