1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tia_tia [17]
3 years ago
9

Saul made some extra money last year from a part-time job. He invested part of the money at 2% with four times as much invested

at 3.25%. He made a total of $150.00 in interest. How much was invested at 3.25%?
Mathematics
1 answer:
omeli [17]3 years ago
6 0

Answer:

$4000

Step-by-step explanation:

Given that :

Total interest earned = $150

Let amount invested (p) at 2% = x

Amount invested (p) at 3.25% = 4x

Interest = principal * rate * time

At 2%:

(x * 0.02 * 1 ) + (4x * 0.0325 * 1) = 150

0.02x + 0.13x = 150

0.15x = 150

x = 150 / 0.15

x = 1000

Hence,

Amount invested at 2% = x = 1000

Amount invested at 3.25% = 4x = 4(1000) = 4000

You might be interested in
Find the length of the hypotenuse of a right triangle with legs of lengths 12 ft and 16 ft answer
Finger [1]
Use Pythagorus theorem: 

a²+b²=c²
(12)²+(16)²=c²
400=c²
√400=c 
20=c 

Therefore, the hypotenuse would be 20 ft. 

Hope I helped :) 
8 0
2 years ago
Which toy pack has a cost of $2.50 per toy?
defon
YoYo. 15/6 = 2.5 so each YoYo costs $2.50.
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Tanya bought 8.05 yards of fleece fabric to make costumes for a school play. She needs 1.25 yards of fabric for each costume. Ho
juin [17]

Answer:

6

Step-by-step explanation:

8.05 divided by 1.25 is 6.44

6 0
3 years ago
Just take a look at the picture and say the answer no explaining
alexdok [17]

Answer:

16-25

Step-by-step explanation:

5 0
2 years ago
Read 2 more answers
Seven more than twice his age is 51 in algaebric expression
kozerog [31]
7 + 2x = 51

hope this helps
8 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • The quadratic equation using the quadratic formula
    11·2 answers
  • PLEASE HELP ME WITH BOTH 9 AND 10!!!
    5·1 answer
  • The RN must administer 3 tablets each labeled 0.25 mg. What number of total milligrams will the RN administer?
    11·2 answers
  • A 36oz box of cereal costs $5.04. What is the cost per ounce?
    10·2 answers
  • The price of one gallon of milk has increased from $3.24 to $4.05. What is the percentage increase?
    12·1 answer
  • The length of a rectangle is 1 more yd than twice the width, and the area of the rectangle is 66 yd squared. Find the dimensions
    9·1 answer
  • Please help I will reward brainly
    5·1 answer
  • Need some help thanks, bye.
    12·1 answer
  • In. What is the area of this trapezoid? b2 = 5 in. h = 4 in. 2 in. 3 in. b1 = 10 in.​
    14·1 answer
  • Gotta question what us 9 times 8 Do not answer the question without showing your work or I'm reporting you because your stealing
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!