The answer is that I think it is 5
Answer:
$1,150
Step-by-step explanation:
<u>Step 1: Find the total new members</u>
40 - 10
30 new members
<u>Step 2: Add them to the total</u>
30 + 200
230 total members
<u>Step 3: Find the money earned</u>
230 * 5
$1,150
Answer: $1,150
Answer:
Step-by-step explanation:
20.70/90= 0.23 per foot
30*.23= 6.90
It'll cost $6.90 for 30 more feet.
I think that it would be D
Hello!
Answer:

The answer should have positive sign.
Step-by-step explanation:
First, you subtract by 5 from both sides of an equation.

Then, simplify and subtract by the numbers from left to right.


You divide by 6 from both sides of an equation.

Finally, divide numbers from left to right.

, which is our correct answer.
Hope this helps you!
Have a nice day! :)
-Charlie
Thank you so much!