1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Bingel [31]
3 years ago
10

Giving brainliest!!!! please help!!

Mathematics
1 answer:
liberstina [14]3 years ago
8 0

Answer:

{4, 5 }

Step-by-step explanation:

Solve the inequality

n + 1 > 4 ( subtract 1 from both sides )

n > 3

The set of values that make the inequality true is { 4, 5 }

You might be interested in
HELPLPOO ASAP PLEASE HELP MEE
Novosadov [1.4K]
The answer is that I think it is 5
6 0
3 years ago
Please help me please answer it correctly
Kruka [31]

Answer:

$1,150

Step-by-step explanation:

<u>Step 1:  Find the total new members</u>

40 - 10

30 new members

<u>Step 2:  Add them to the total</u>

30 + 200

230 total members

<u>Step 3:  Find the money earned</u>

230 * 5

$1,150

Answer:  $1,150

8 0
3 years ago
Ada bought 90 feet of for ​$20.70. She needs 30 more feet. If the unit price is the​ same, how much will she pay for the extra 3
velikii [3]

Answer:

Step-by-step explanation:

20.70/90= 0.23 per foot

30*.23= 6.90

It'll cost $6.90 for 30 more feet.

3 0
3 years ago
Look at pic n answer (7th)
blsea [12.9K]
I think that it would be D
7 0
3 years ago
What is 5+6f =11 hhhhhhhhhhyhy
zepelin [54]

Hello!

Answer:

\boxed{f=1}

The answer should have positive sign.

Step-by-step explanation:

First, you subtract by 5 from both sides of an equation.

5+6f-5=11-5

Then, simplify and subtract by the numbers from left to right.

11-5=6

6f=6

You divide by 6 from both sides of an equation.

\frac{6f}{6}=\frac{6}{6}

Finally, divide numbers from left to right.

6\div 6=1

\boxed{f=1}, which is our correct answer.

Hope this helps you!

Have a nice day! :)

-Charlie

Thank you so much!

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Help me with this question please
    11·1 answer
  • Round 17.62114537 to the nearest tenth
    13·1 answer
  • Simplify 2 to the 5th over 3 squared all raised to the 4th power.
    11·1 answer
  • Help me pls solve this
    8·2 answers
  • A producer received rupees 10000 when the price of a commodity was rupees 100 per unit. The receipts increased to rupees 15000 w
    5·1 answer
  • A company sells widgets. The amount of profit, y, made by the company, is related to
    15·1 answer
  • Look at this graph:
    6·2 answers
  • Which expression represents the perimeter of the
    14·1 answer
  • Which of the following best describes the slope of the line below?
    8·2 answers
  • a classroom has 24 bulbs and four of the bulbs are failed. how many arrangements are the four failed bulbs are possible?
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!