1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
solmaris [256]
3 years ago
14

Fabric A costs $15 for two yards and Fabric B costs $37.50 for 5 yards. What is the unit cost each?

Mathematics
2 answers:
labwork [276]3 years ago
8 0

Answer:

Fabric A= $7.5

Fabric B= $7.5

Step-by-step explanation:

inn [45]3 years ago
8 0
Yarichin club nice love to see it
You might be interested in
Two numbers have a product of 20. The second number is three less than twice the first number. What are the two numbers?
yan [13]

Answer:

4 and 5

Step-by-step explanation:

xy = 20

x = 2y - 3

(2y-3)y = 20

2y^2 - 3y = 20

2y^2 - 3y - 20 = 0

Solve the quadratic equation

you get y = 4, -5/2

Use 5 since it is one of the options

xy = 20, y = 4

x = 5

4 0
3 years ago
Please help with problems 4 through 6
Kamila [148]
4. I think 4 is 128
16x16=256 and divide that by 2 and its 128
7 0
3 years ago
Rico bought 3 adult tickets and 5 child tickets for a total of $50.
aliina [53]

Step-by-step explanation:

3x + 5y = 50

x + 5y = 31

use substitution

x = 31-5y

3(31-5y) +5y = 50

93 -15y + 5y = 50

93 - 10y = 50

--10y = -43

y = 43/10 = $4.30 for kids

now solve for x

x + 5(4.30) = 31

x + 21.5 = 31

x = $9.5 for adults

4 0
3 years ago
Helpppppp me please
tensa zangetsu [6.8K]

Step-by-step explanation:

3 0
3 years ago
Noah had 3 boxes of marbles. Each box has 34 marbles. Noah gave Michelle 9 marbles from each box. How many marbles does Noah hav
Thepotemich [5.8K]
Noah has 75 marbles. Noah has more marbles. this is because 34 times 3 is equal to 102. since michelle takes 9 marbles from EACH box, 9 times 3 is 27. 102 minus 27 is 75

3 0
3 years ago
Other questions:
  • FI = 20 IH = 19. Calculate the length of GI
    11·1 answer
  • Kathleen says that quadrilaterals have right angles Gray says that quadrilaterals do not have to have right angles explain who i
    12·1 answer
  • Two 6-sided dice are rolled. what is the probability that the sum of the two numbers on the dice will be greater than 9?
    6·1 answer
  • Which property is illustrated by the following statement?
    11·2 answers
  • Which number is a composite number? A.11 B.21 C.31 D.41
    5·2 answers
  • Fill in the blanks with numbers that correctly complete the statement.
    10·1 answer
  • Evaluate the following expression.<br> cos870° - sin780º =
    10·1 answer
  • Add.<br> (3x2 - 2x) + (4x-3)
    14·2 answers
  • Find cos(0)<br> Please help
    8·1 answer
  • A company orders 16 boxed lunches from a deli for $138.40. If each boxed lunch costs the same amount, what is the unit cost of e
    10·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!