Direct variation. Have a nice day!
Answer:
five trucks per hour
Step-by-step explanation:
✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧
Hello!
✧・゚: *✧・゚:* *:・゚✧*:・゚✧
❖ Jeff will earn $267.20 in a 32 hour week.
Divide to find how much he gets paid per hour:
$334 ÷ 40 = $8.35
Multiply the cost per hour by 32 hrs to get the total amount he'll get paid:
$8.35 × 32 = $267.20
~ ʜᴏᴘᴇ ᴛʜɪꜱ ʜᴇʟᴘꜱ! :) ♡
~ ᴄʟᴏᴜᴛᴀɴꜱᴡᴇʀꜱ
We know that:
Cost (Cranberry Juice): 6.3 per quart
Cost (Apple Juice): 3.6 per quart
Quantity (Apple Juice): 4 quarts
Quantity (Cranberry Juice): q quarts
Further we know that Terrence wants the cost of the juice to be 4.5 per quart
Hence Total Cost = Cost per quart × Total Number of quarts = (Cost per quart for Apple Juice × Total Number of Apple Juice Quarts) + (Cost per quart for Cranberry Juice × Total Number of Cranberry Juice Quarts)
⇒ Total Cost = 4.5 × (q+4) = 6.3 × q + 3.6 × 4
⇒ 4.5(q+4) = 6.3q + 14.4, which matches with option D
Hence, the correct option is D
Answer:
Number of photos = 3 * minutes
Step-by-step explanation: