1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
photoshop1234 [79]
3 years ago
15

Which of the following is an irrational number?

Mathematics
1 answer:
Serhud [2]3 years ago
6 0
A. 1.9 is an irrational number
You might be interested in
How many real roots does the function
icang [17]

Answer:

Option C is correct i.e. 2.

Step-by-step explanation:

Given the function is f(x) = x² +8x -2.

We can compare it with general quadratic expression i.e. ax² +bx +c.

Then a = 1, b = 8, c = -2.

We can find the number of real root by finding discriminant of the equation ax² +bx +c =0 as follows:-

D = b² -4ac

D = 8² -4*1*-2

D = 64 +8

D = 72.

When D is a positive value, then we have two real roots of the equation.

Hence, option C is correct i.e. 2.

6 0
3 years ago
] Monica Geller, head chef at Allesandro's and is looking to update the commercial equipment in her kitchen and bar that will al
liubo4ka [24]

Answer:

The maximum amount that should be spent on the upgrade is $38,298,000.

Step-by-step explanation:

Let the initial purchase be <em>x</em>.

The ROI = 15% of <em>x</em> = 0.15<em>x</em>

At the end of 4 years, salvage value = 10% of <em>x</em> = 0.1<em>x</em>

<em />

Current income per day = $16 × 230 = $3680

Expected income per day = $21 × 245 = $5145

Increase in income per day = $5145 - $3680 = $1465

For 4 years (assuming a year is 365 days),

Increase in income = $1465 × 365 × 4 = $2138900

Maintenance and utility cost for 4 years = 4 × $56000 = $224000

At the end of 4 years,

ROI = $2138900 + salvage value = $2138900 + 0.1<em>x</em> - $224000

0.15<em>x</em> = $1914900 + 0.1<em>x</em>

0.05<em>x</em> = $1914900

<em>x</em> = $38298000

5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Five cakes cost £2.50 how much do seven cakes cost
leonid [27]
To get the answer. you have to find the unit rate.
To find the unit rate, divide 2.50 by 5 which is 0.5 or 50 cents.
(You can check to see if you did this right by multiplying, so .5x5=2.5)
Then you multiply .5 by 7 which is 3.5, or $3.50.
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Help me with maths :)
8_murik_8 [283]
Sin J: 5/13, 0.38
cos J: 12/13, 0.92
tan J: 5/12, 0.42

sin K: 12/13, 0.92
cos K: 5/13, 0.38
tan K: 12/5, 2.40
6 0
2 years ago
C(a + b)- d = f, for a
Galina-37 [17]
Hopes this helps you out

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Jeff goes to the fair and spends a fourth of his money on the ticket and half of his money on food. If he spent a total of $24,
    10·1 answer
  • What interval includes all possible values of x, where –3(6 – 2x) ≥ 4x + 12?
    8·1 answer
  • What’s the answer to this
    14·2 answers
  • Which translation will change figure ABCD to figure A'B'C'D'?
    8·1 answer
  • Which steps could be used to solve this story problem?
    7·1 answer
  • Write the equation of the hyperbola centered at the origin, with a focus at (10, 0) and directrix at x = 125/10
    5·1 answer
  • Kirk's grandparents are really enjoying their portable music players and have downloaded many more albums. Maude now has 225 alb
    10·1 answer
  • If the density of iron is 7.8 g/cm3 and you find an iron nail weighing 15g, what would the volume of the nail be?
    5·2 answers
  • HELP ASAP
    7·1 answer
  • Pls help asap giving brainlist if it lets me
    12·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!