1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Nady [450]
3 years ago
8

It is not suppose to say college. (not part of the question)

Mathematics
1 answer:
lesantik [10]3 years ago
4 0

Answer:

32 I would say is the correct answer to this question

You might be interested in
Rosa finishes the trail first. How long, in minutes (min), does she have to wait for Peng to finished?
prisoha [69]

Answer:

what is the full problem?

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
An electrician paid $398.40 total for 1,000 feet of wire.How much does he have to pay per foot a wire?
alexdok [17]

Divide the total spent by the total feet:

$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.

Round the answer as needed.

8 0
2 years ago
How do I solve this equation: -5/6b + 3/4 = 1/2b - 2/3 ?
Gre4nikov [31]
First get like things on the same side:
-5/6b - 1/2b= -2/3 - 3/4

Then find equivalent fractions to make the equation easier to solve.
-5/6b - 3/6b= -8/12 - 9/12

Then just add things together and solve.
-8/6b= -17/12
-8b= 6(-17/12)
-8b= -17/2
b= (-17/2)/-8
b= 17/16

You can then plug the answer back into the original question to make sure it is the correct answer.
3 0
3 years ago
One gallon of gasoline in buffalo, New York costs $2.29. In Toronto, Canada, one liter of gas costs $0.91. There are 3.8 liters
Solnce55 [7]

<u>Answer:</u>

The cost of one gallon of gas in Toronto, Canada is $3.458.

<u>Solution: </u>

Given, One gallon of gasoline in buffalo, New York costs $2.29.  

In Toronto, Canada, one liter of gas costs $0.91.  

There are 3.8 liters in one gallon.  

We have to find how much does one gallon of gas cost in Toronto?

Now, cost of one gallon of gas in Toronto = cost of one litre of gas in Toronto x 3.8 liters for 1 gallon.

Cost of one gallon of gas = 0.91 x 3.8 = 3.458

Hence, the cost of one gallon of gas in Toronto, Canada is $3.458.

3 0
3 years ago
What is the answers for 3 through 6?
jasenka [17]
3) 2 to 3
4) 4 to 5
5) 5 to 6
6) 5 to 7

ur welcome kid






5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Para calcular la altura alcanzada por un proyectil en la tierra es suficiente conocer la velocidad de lanzamiento
    14·1 answer
  • In the following figure, JL is tangent to circle o at point K.
    8·1 answer
  • Which of the following represents the most accurate estimation of 4+8
    6·2 answers
  • Will AWARD BRAINIEST!!!!! 20 POINTS
    8·1 answer
  • What number is 25% of 36
    7·2 answers
  • Solve for x. −6&gt;−30−4x−6&gt;−30-4x enter the inequality in the first box.
    13·2 answers
  • Find the missing side of the missing side.<br><br> The length of the missing side is: ?m
    13·1 answer
  • HELP ME ASAP<br> (THE ANSWER IS ALSO COULD BE NONE)
    8·1 answer
  • Pls help me with this question!!!!
    6·1 answer
  • Given: AABC, m_ACB=90°,<br> CD 1 AB, m ZACD=60º,<br> BC = 6 cm<br> Find: CD, Area of AABC
    12·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!