Answer:
what is the full problem?
Step-by-step explanation:
Divide the total spent by the total feet:
$398.40 / 1000 = 0.3984 per foot.
Round the answer as needed.
First get like things on the same side:
-5/6b - 1/2b= -2/3 - 3/4
Then find equivalent fractions to make the equation easier to solve.
-5/6b - 3/6b= -8/12 - 9/12
Then just add things together and solve.
-8/6b= -17/12
-8b= 6(-17/12)
-8b= -17/2
b= (-17/2)/-8
b= 17/16
You can then plug the answer back into the original question to make sure it is the correct answer.
<u>Answer:</u>
The cost of one gallon of gas in Toronto, Canada is $3.458.
<u>Solution:
</u>
Given, One gallon of gasoline in buffalo, New York costs $2.29.
In Toronto, Canada, one liter of gas costs $0.91.
There are 3.8 liters in one gallon.
We have to find how much does one gallon of gas cost in Toronto?
Now, cost of one gallon of gas in Toronto = cost of one litre of gas in Toronto x 3.8 liters for 1 gallon.
Cost of one gallon of gas = 0.91 x 3.8 = 3.458
Hence, the cost of one gallon of gas in Toronto, Canada is $3.458.
3) 2 to 3
4) 4 to 5
5) 5 to 6
6) 5 to 7
ur welcome kid