Answer:
x = 33
Step-by-step explanation:
Two angles are complementary as the sum of two angles is 90
x + 24 + x = 90 {Combine like terms}
2x + 24 = 90 {Subtract 24 from both sides}
2x = 90 - 24
2x = 66
x = 66/2
x = 33
1/2 of angle D is given as 32 degrees.
The 3 inside angles need to add up to 180 degrees.
Angle B is a right angle, which is 90.
Angle C = 180 - 90 - 32 = 58 degrees.
1. 21 peanuts per minute
2. 9 texts per minute
3. 28 pages per hour OR half a page per minute
4. The first option is the cheapest. You can find what one ounce costs for each barrel by dividing the cost by the total ounces.
Answer:
so whats the question?
Step-by-step explanation:
Answer:
32
Step-by-step explanation:
From the given values
The possible logic could be
if x.y is given
then it is equal to
For 1st example
3.4
For 2nd example
2.5
⇒4.4