1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
lora16 [44]
2 years ago
7

Angela practices piano for 5 hours on Sundays amd for 3 hours on all other days of the week. How many hours doea Angela practice

in a year
Mathematics
1 answer:
Kitty [74]2 years ago
7 0

Answer:8 x 365=2920

Step-by-step explanation:

First, you add 5 + 3 which equals 8. Then there is 365 days in a year so you would multiply 8 times 365 which equals 2920.

Pretty sure this is right, hope it helps.

You might be interested in
What are the coordinates for this point? <br><br><br> Point D
TEA [102]
(0,-4) is the coordinate for point D
4 0
3 years ago
Read 2 more answers
Jamal works as an electrician’s apprentice. He rewired 4 electrical outlets in 1 1/2 hours. If he works at the same pace for 7.5
RSB [31]

This can be solve by first solving the proportionality constant

Number electic outlets rewired is directly proportional to time spent

4 = (1 ½)a

Let be the proportionality constant

A = 8/3

O = (8/3)(7.5)

o = 20 outlets will jamal rewired if he works for 7.5 hrs 

6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Malcolm bought 6 bowls for $13.20. What is the unit rate
erica [24]
You divide the total amount by the umber of items. 13.20 divided by 6. This is 2.2. The unit rate is 2.2 dollars
5 0
2 years ago
Read 2 more answers
A person’s website specializes in the sale of rare or unusual vegetable seeds. He sells packets of sweet-pepper seeds for $ 2.48
Anon25 [30]
Why would rare vegetable seeds be that cheap
5 0
3 years ago
Raspberries are hannas favorite fruit. She can only buy one pins for 2.55$ how many pounds of raspberries can Hannah but for $12
jeyben [28]

Answer:

She can buy 36

Step-by-step explanation:

7 0
2 years ago
Other questions:
  • HELP ASAP with this question.
    6·1 answer
  • Some are answered some are not plz answer the ones that are not answered
    8·2 answers
  • finding the amplitude, period, asymptotes, reflections, vertical shifts, and phase shifts of trig equations
    9·1 answer
  • What is the distance between (2, 8) and (-7, 8)?
    8·2 answers
  • Sue invests in a money market account. The balance of the account in dollars after t years can be represented by the function.
    13·1 answer
  • Write the measure -128 30' 45" as a decimal to the nearest thousandth
    10·1 answer
  • What is the reference angle of -5pi/4
    13·1 answer
  • How many unit cubes are on each layer of the cube?<br><br> 6<br> 3<br> 12<br> 9
    10·1 answer
  • How much does a $90 investment earn in interest at a yearly rate of 15% over the course of 1 year?
    9·1 answer
  • In the picture below!Please hurry!!
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!