1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
xz_007 [3.2K]
3 years ago
10

50 lbs of tomatoes cost $275. How many lbs of tomatoes can you get with $225.50 ?

Mathematics
1 answer:
bogdanovich [222]3 years ago
6 0
275/50 = $5.5 per pound
225.50/5.5 = 41 pounds
You might be interested in
Given the following function, find f(-2), f(0), and f(1).<br> f(x) = x2 + 3<br> =
WARRIOR [948]

Answer:

jjjjnnuiuhjiihhiihb

Step-by-step explanation:

tyuijiojnoo.

yu8ijhiihj

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
The city of Seeley, CA, has elevation 45 feet below sea level. What is the elevation of a city with an elevation the opposite of
Montano1993 [528]
It the answer to this question either B or A
7 0
3 years ago
I just need help on this problem please. Thanks :)
Vedmedyk [2.9K]
All of them are the correct answer.
5 0
3 years ago
Im having trouble with this equation 8b-b i need help.
tresset_1 [31]

Answer:

7b

Step-by-step explanation: 8b-1b or b= 7b

8 0
3 years ago
2/15, 3/10, 7/30 <br> What is the least common denominator
daser333 [38]

Answer:

30

Step-by-step explanation:

to find the least common denominator you can do the GCF of the denominators so 15 10 and 30 so 3*5 2*5 and 2*3*5 so every number is divisible by 30 so its 30

7 0
3 years ago
Other questions:
  • Can 6 fit into 36 and if so how many times
    12·2 answers
  • PLEASE HELP!!!
    14·2 answers
  • How many dry ounces are in a pound?
    5·1 answer
  • Reuben made 4 identical necklaces, each having beads and a pendant. The total cost of the beads and pendants for all 4 necklaces
    6·2 answers
  • PLEASSEEEEEEEE HELLPPPPPPPP MEEEEEEEE
    9·2 answers
  • Which graph represents a function?<br> Ay<br> ny<br> ty
    10·2 answers
  • Review the bar graph below:
    6·1 answer
  • You mix 1/ 3cup of blue paint for every 2/ 3cup of yellow paint to make green paint. You use 4 cups of yellow paint. How much bl
    15·1 answer
  • PLEASE HELP ME! THANK YOU !!
    5·1 answer
  • BRAINLY TO WHOEVER HELPS AND GETS IT RIGHT<br><br> ~no links pls~
    14·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!