1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
gladu [14]
3 years ago
14

A spherical ball has a radius of 12 cm. The cost to cover the sphere is $0.05/cm^2. The total cost to cover the ball is:

Mathematics
1 answer:
Umnica [9.8K]3 years ago
7 0

Answer:

Step-by-step explanation:

surface area of sphere=4πr²=4π×12²=576π

≈576×3.1416

≈1809.5616 cm²

cost to cover=1809.5616×0.05=$90.47808≈$90.48

You might be interested in
The numbers on the bottom of a typical check represent all of the following EXCEPT?
ale4655 [162]
Where's da choices ?
7 0
3 years ago
What do I have to major in to become an astronomer and approximately how long would I have to stay in college?
Aleonysh [2.5K]
Something like physics, you want to not have such a specific major because you can always change your mind later on. It might take around 10ish years, but that is a rough estimate.
7 0
3 years ago
Donald plays with his wood cubes and decides to make a pyramid
lesya692 [45]
P3 = 10
10 + 5 = 15 = P4
15 + 6 = 21 = P5
21 + 7 = 28 = P6
28 + 8 = 36 = P7
36 + 9 = 45 = P8
45 + 10 = 55 = P9
55 + 11 = 66 = P10
3 0
3 years ago
Which number line represents the following statement?<br><br> A number is more than negative five.
jarptica [38.1K]
Number Line A, well the first number line.

The open circle shows us that -5 is NOT in the solution. All the numbers greater than -5 ( x > -5) are in the solution.

Faith xoxo
3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Please help.............
gayaneshka [121]

Answer:

A. -4

Step-by-step explanation:

J= Jake's Number

A= Amy's Number

2j = 3j+2

-j = 2

j = -2

check: 2(-2) = 3(-2)+2

-4 = -6+2

-4 = -4 (correct)

Jake's number is -2. Amy's is -4


4 0
4 years ago
Other questions:
  • at an ice cream shop, thirty cups of ice cream costs $105. what is the cost of one cup of ice cream? what is the cost of 18 cups
    15·2 answers
  • I need to learn how to solve this problem
    11·1 answer
  • A box contains 5 red balls, 3 blue balls and 1 black balls. Take two balls out randomly. Let X be number of red balls and Y be t
    13·1 answer
  • Which is the graph of the function f(x) =
    6·1 answer
  • Amswer the question in the picture
    5·1 answer
  • Butterflies: • Alice, Bob, and Charlotte are looking for butterflies. They look in three separate parts of a field, so that thei
    12·1 answer
  • What is the equation
    9·2 answers
  • Find the total amount of the investment after 10 years if ​$6,000 is invested at ​7.82% compounded daily.
    15·2 answers
  • ?? ????????????????/ <br> Help!, giving brainliest if right!
    6·2 answers
  • What is the diameter of a sphere with volume of 7483
    10·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!