1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Vadim26 [7]
3 years ago
9

Luna Park in Coney Island charges $12 for entry and $2 per ride. Ariana visits the park and goes on 4 rides. How much money did

she spend in total?
Mathematics
1 answer:
Debora [2.8K]3 years ago
5 0
Y = 2x + 12
2(4) + 12 = 8 + 12 = 20
She spends $20
You might be interested in
4a - 5 = 11<br> Solve this please
d1i1m1o1n [39]

Answer:

a = 4

Step-by-step explanation:

Given equation:

4a - 5 = 11

Add 5 to both sides:

⇒ 4a - 5 + 5 = 11 + 5

⇒ 4a = 16

Divide both sides by 4:

⇒ 4a ÷ 4 = 16 ÷ 4

⇒ a = 4

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
A salesperson's weekly paycheck is 10% more than a second salesperson's paycheck. The two paychecks total $1075. Find the amount
Ksivusya [100]
Originally without the 10% extra, both have 100%. since the question stated that the first salesperson have 10% more, the percentage of his paycheck will be a total of 110%. on the other hand, the second salesperson will have only 100%. the question then stated that when both oaychecks are added together, it will give a total of $1075.

110% + 100% represents $1075
210% represents $1075

so now you need to find what is 1 %
1% represents $(1075/210)

the first salesperson have 110%, so you
(1075/210) × 110% = $563. 0952381
round off to the nearest cent so it will become $563.10
the first salesperson paycheck is $563.10

the second salesperson paycheck 100%. so you....
(1075/210) × 100% = $511.9047619
=$511.90
therefore the second salesperson paycheck is $511.90.
4 0
3 years ago
What 223 x 12 explain
geniusboy [140]

Answer: 2676

Step-by-step explanation:

223 x 12 = 2676

This is because 223 12 times equals 2676.

*I will attach my work for the problem so you can see the solving process more clearly :).

Hope this helps :).

4 0
2 years ago
An 8-kilogram bag of carrots costs $16.08. What is the unit price?
Alik [6]
The Unit Price Is $2.01
5 0
3 years ago
Read 2 more answers
Read The question and give Me The answer for number 17
Andre45 [30]

Answer:

( - 5,2);( -2, -3); (4, -1)

So your answer is: A.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • To use the two sample t procedure to perform a significance test on the difference of two means, we assume: a) The populations'
    6·1 answer
  • 983488 divided by 1188. What's the remainder? DON'T USE A CALCULATOR!! NO DECIMALS!
    6·2 answers
  • 3.2 + 6² - 2 * 7.2=<br><br> *= multiply
    12·1 answer
  • Joanne is copying angle ABC with technology. Which of the following describes her next step?
    9·1 answer
  • Jose has 9 more comic books than robin. robin has 5 more comic books than lee. if jose has 23 comic books, how many comic books
    5·1 answer
  • Uply your answer. Use integers or decimals for any numbers in the expression.
    13·1 answer
  • A soccer league has 150 players. Of those players 50% are boys. How many boys are in the soccer league?
    6·2 answers
  • A triangular brace has an angle measure of 30 degrees, with a side opposite
    15·1 answer
  • Find the value of x<br><br> Show your work
    13·1 answer
  • Identify the explicit formula for the sequence given by the following recursive formula:
    14·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!