1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Naya [18.7K]
2 years ago
8

A student has some $1 and $5 bills in his wallet. he has a total of 15 bills that are worth $51. How much of each type of bill d

oes he have?
Mathematics
2 answers:
snow_tiger [21]2 years ago
6 0

Answer:

# of 5 dollar bills: 9

# of 1 dollar bills: 6

Step-by-step explanation:

9•5 = 45

1•6 = 6

To Check: 45 + 6=51

IrinaK [193]2 years ago
4 0
9 $5 bills and 6 $1 bills
You might be interested in
Grapes are 2.55 per pound and on two separate occasions Dana went to the store to
fomenos

Answer: $11.48

Step-by-step explanation:

First of all, you have to multiply 3.25 by 2.55 because the grapes are 2.55 per pound. That makes 8.2875 for the first occasion. Next, you have to multiply 1.25 by 2.55 for the second occasion. That makes 3.1875. You then have to add 8.2875 and 3.1875. You get 11.47500, and that rounded to the nearest cent is $11.48.

8 0
2 years ago
Suppose that x and y vary inversely, and x = 12 when y = 8 . Write the function that models the inverse variation.
Alja [10]

Answer:

y=\frac{96}{x}

Step-by-step explanation:

So when x and y, vary inversely, it means that the product of x and y will remain constant such that: xy=c. This means that the function can be defined as y=\frac{c}{x} by dividing both sides by x. In this case x=12, and y=8, this means the constant is equal to 12 * 8 which is 96. So we have the equation:  xy = 96, which can be defined as y=\frac{96}{x}

7 0
1 year ago
What is the percent change of 36;63
STatiana [176]
First, find the difference.
63-36=27
Then, divide by the original number.
27/36=0.75
Then, put it in percentage form.
75%
7 0
2 years ago
Part B
Georgia [21]

Answer:140

Step-by-step explanation: It is a really big number not the most reasonable answer for the low amount of marbles their are in the jar adding 58 and 82 gives you your answer

5 0
3 years ago
Please help I will give brainiest to the right answer!!!!!!!! Please Help!!! ASAP!!!!
Dafna11 [192]

Answer:

arithmetic

Step-by-step explanation:

an arithmetic sequence is a sequence that moves up or down at a constant rate and the constant is 3

7 0
2 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • write an equation for Tanmayi want to raise $175 for a school fundraiser.She has raised $120 so far.How much more does she need
    13·2 answers
  • Melissa bought 2 CDs that each costs the same including sales tax, she paid a total of 29.20. Of that total 1.60 of it was tax.
    9·1 answer
  • LITTLE HELP PLEASE!!
    14·2 answers
  • Zeus Industries bought a computer for $2883. It is expected to depreciate at a rate of 27% per year. What will the value of the
    6·1 answer
  • for each of the following find, if possible, a whole number that makes the equation true. a. 3+ z=12 b. 36 = 18 + 3 •Z
    14·1 answer
  • A package of 3 pairs of insulated costs ​$22. 47 What is the unit price of the pairs of ​gloves?
    6·1 answer
  • You are the marketing director for a company that manufactures bodybuilding supplements and you are planning to run ads in Sport
    12·1 answer
  • You have made 3 out of 10 of your last free throws. How many free throws can you expect to make if you shoot 100 free throws?
    10·2 answers
  • Angel bought 8 oranges and 11 apples for a total of $15.22.He knows that each orange cost $0.50 and reasoned that each Apple mus
    10·2 answers
  • The 3 in 3.62 stands for 3
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!