Answer:
D, supplementary, BC, D
Step-by-step explanation:
D dddddddddddddddddddddfdfddxdddd
Answer:
-0.39mL
Step-by-step explanation:
Let x be the number.
The expression would be: 0.40 + x = 0.01
Apply algebra to the equation to solve for x. You can subtract 0.40 from each side to simplify the expression. Here's what it should look like after applying algebra: x = -0.39
Therefore the answer is -0.39mL
Answer:
The black tulle is the better buy
Step-by-step explanation:
You will need to find the unit rate for the tulle...in other words cost per 1 yard to see which is the better buy.
You also need to make sure they are in the same units. So, we will convert the 3 yards to feet....which will be 9 feet
5.63/9 = 0.62555 per foot
3.58/6 = 0.59666 per foot
Answer:
C 64 students have half the height