1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Sladkaya [172]
3 years ago
15

Marking Brainlist 7-9g+3g

Mathematics
1 answer:
coldgirl [10]3 years ago
5 0

Answer:

7-6g

Then you do the 1 step equation.

Divide both sides by 6.

1.16=g

I'm not sure if it's right.

You might be interested in
What equation represents a line that passes through (4,1/3) and has a slope of 3/4
AysviL [449]
\bf (\stackrel{x_1}{4}~,~\stackrel{y_1}{\frac{1}{3}})
\qquad \qquad \qquad \qquad 
% slope  = m
slope =  m\implies \cfrac{3}{4}
\\\\\\
% point-slope intercept
\stackrel{\textit{point-slope form}}{y- y_1= m(x- x_1)}\implies y-\cfrac{1}{3}=\cfrac{3}{4}(x-4)\implies y-\cfrac{1}{3}=\cfrac{3}{4}x-3
\\\\\\
y=\cfrac{3}{4}x-3+\cfrac{1}{3}\implies y=\cfrac{3}{4}x-\cfrac{8}{3}
4 0
3 years ago
8-2b=-2/3(12b+6) solve
Natalija [7]
We have to mutiply factor -2/3 times every agument from the parenthesis.
8-2b=- \frac{2*12b}{3}- \frac{2*6}{3}   \\ 8-2b= -8b-4 \\     /+8b
8+6b=-4         /-8
6b=-12         /:6
b=-2 - its the answer
7 0
3 years ago
Read 2 more answers
The table shows the time Merrida spent driving and the number of miles she drove. She drove the same number of miles each hour.
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

35 miles per hour

Step-by-step explanation:

175 -140 = 35

35/1 = 35

6 0
3 years ago
the capacity of a school swimming pool is 243m cubed. An olympic pool is 50 m long, 25 m wide and 2 m deep, How much greater is
sveticcg [70]

Answer:

2257m3

Step-by-step explanation:

50x25x2=2500

2500-243=2257

6 0
3 years ago
How would you solve
harkovskaia [24]

4r^-3 * 2r^2 =

4*(2r^(-3+2))

= 4*2r^-1

= 4*2(1/r)

= 4*(2/r)

=8/r

4 0
3 years ago
Other questions:
  • Please answer this in two minutes
    10·2 answers
  • Why is <br> PLEASE HELP<br> 3x1/6x3
    6·2 answers
  • Which is the addend and the sum?
    7·2 answers
  • Is -1 1/4 a rational number?<br> yes<br> no<br> Submit
    13·2 answers
  • FIRST ANSWER RECEIVES BRAINLIEST Find the product of (4z^2 + 7z – 8) and (–z + 3).
    15·2 answers
  • Answer the three following question and will mark Brainliest
    5·1 answer
  • The cost of 7 scarves is $50.75. What is the unit price? The unit price is $ per scarf.
    5·1 answer
  • If angle x=55% and angle y=35, calculate the following 1.cos(x+y) ​
    6·1 answer
  • Yahto needs 3 3/4 cups of sugar to make cookies. He needs an additional 3/4 cup for bread. Find the total amount.
    8·1 answer
  • Help me on this asap​
    11·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!