1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
tatuchka [14]
3 years ago
11

Laura Simplified the expression 5x[(3.14+4.16)×9+2] as shown

Mathematics
1 answer:
Doss [256]3 years ago
7 0

                                      <u>Answer and Explanation</u>

__________________________________________________________

<em>A. </em><em>Step 2</em>

<em>B. </em><em>Step 2 is wrong because multiplying is first before adding, and Laura added before multiplying and got 401.5 instead of 338.5</em>

<em>C. </em>5\cdot\left(\left(3.14+4.16\right)\cdot9+2\right) = ?

     5\cdot\left(\left(7.3\right)\cdot9+2\right) = ?

     5\cdot\left(65.7+2\right) = ?

     5\cdot\left(67.7\right) = ?

<em>D.</em>  338.5

__________________________________________________________

<em>Hope this helps! <3</em>

__________________________________________________________

You might be interested in
It was 4:00 P.M. when John started mowing the lawn and it took him 50 minutes to finish. What time did John finish mowing the la
Oksi-84 [34.3K]

Answer:

4:50 P.M.

Step-by-step explanation:

Sorry I don't know how to properly explain it but I just added 50 minutes to 4 o' clock to get the answer.

Hope this helps!

Maybe brainliest?

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
To solve the inequality 9x &gt;-4, the inequality sign must be reversed.
Anna35 [415]

Answer:

false

Step-by-step explanation:

you only need to reverse the sign when you are dividing by a negative number

7 0
3 years ago
Read 2 more answers
Given three consecutive integers with a sum of four times the second number, write an algebraic equation for this situation
Black_prince [1.1K]
<u>Define x:</u>

Let the first number be x.

1st number = x
2nd number = x + 1
3rd number = x + 2

<u>Construct equation:</u>
x + x + 1 + x + 2 = 4(x + 1)
3x + 3 = 4(x + 1)

Answer: 3x + 3 = 4(x + 1)
5 0
3 years ago
Alan buys 5.2 ounces of sour patch kids candy. After sharing with his friends he returns to buy an additional 6.75 ounces. How m
Ainat [17]
11.95 ounces

5.2 + 6.75 = 11.95
7 0
3 years ago
Adam has $21 to spend on three pencils. After buying them he had $9. How much did each pencil cost?
Mice21 [21]

Answer:

Each Pencil Cost 4 Dollars

Step-by-step explanation:

First you can subtract 21 by 9 to get 12 dollars which shows how much he spent.

Second you can divide 12 by 3 to get 4 dollars spent. So he spent 4 dollars on each pencil.


6 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • Susan is making sandwiches for a picnic. She needs 1.2 pounds of ham, 1.5 pounds of bologna, and 2 pounds of cheese. How much wi
    5·2 answers
  • I need some help I'm kind of stuck here thank u
    13·2 answers
  • Find the coordinates of the other endpoint of the​ segment, given its midpoint and one endpoint.​ (Hint: Let​ (x,y) be the unkno
    5·1 answer
  • Solve this equation:<br><br> α ÷ 6 + 4 = 16
    10·2 answers
  • Select all pairs of numbers that have a least common multiple of 30.
    10·1 answer
  • What is 6x-13&lt;6(x-2)
    6·2 answers
  • If 3 × 8 = 24, which expression must equal 3?<br><br> 8 ÷ 24<br> 8 ÷ 3<br> 24 ÷ 8<br> 24 ÷ 3
    8·1 answer
  • An office manager spent $4870 on a
    14·1 answer
  • CAN SOMEONE HELP PLZ ASAP!
    11·1 answer
  • A banner is hung for a party. The distance from a point on the bottom edge of the banner to the floor can be determined by using
    5·2 answers
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!