1answer.
Ask question
Login Signup
Ask question
All categories
  • English
  • Mathematics
  • Social Studies
  • Business
  • History
  • Health
  • Geography
  • Biology
  • Physics
  • Chemistry
  • Computers and Technology
  • Arts
  • World Languages
  • Spanish
  • French
  • German
  • Advanced Placement (AP)
  • SAT
  • Medicine
  • Law
  • Engineering
Maru [420]
3 years ago
11

Write an expression that represents the volume of a cube with side length 2x^3. (For any cube with side length s, v = s^3 = s.s.

s^.)
A. 6x^6
B.6x^9
C. 8x^9
D.8x^6
Mathematics
1 answer:
leva [86]3 years ago
5 0

Answer:

C. 8x^9

Step-by-step explanation:

(2x³)³=8x^9

You might be interested in
Giving brainliest to CORRECT answer.
gavmur [86]

Answer:

Graph A

Step-by-step explanation:

y =  {x}^{2}  - 6x - 7 \\ plug \: y = 0 \\  {x}^{2}  - 6x - 7 = 0 \\  {x}^{2}  - 6x + 9 = 7 + 9 \\ (x - 3)^{2}  = 16 \\ (x - 3) =  \pm 4 \\ x = 4 + 3 \: or \: x =  - 4 + 3 \\ x = 7 \: or \: x =  - 1

Its mean graph should intersect x axis at x = 7 and x = - 1. This everything is satisfied by graph A.

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
I need help!!!! Please lol
Dmitry_Shevchenko [17]
I hope this helps you

4 0
3 years ago
A rectangles length is 1.5 times its width. The perimeter of the rectangle is four more than 3 times the length. What are the di
vovikov84 [41]

Answer:

  8 by 12 units

Step-by-step explanation:

Let w represent the width of the rectangle. Then the length is 1.5w. The perimeter is 4 more than 3 times this, so is (3(1.5w) +4) = 4.5w+4

The perimeter is given by the formula ...

  P = 2(length + width)

Filling in the given values for the variables, we have ...

  4.5w +4 = 2(w +1.5w)

  4 = 0.5w . . . . . . subtract 4.5w and collect terms

  8 = w . . . . . . . . . multiply by 2

  length = 1.5×8 = 12

The rectangle is 8 units wide and 12 units long. The perimeter is 40 units.

4 0
3 years ago
Plzzz help the problem is <br> in the photo
Black_prince [1.1K]

Answer:

Step-by-step explanation:

A. 16.6%

B. 16.6%

1/3 x 1/2 = .166 = 16.6%

6 0
2 years ago
Sara bought 36 ounces of cheese for 3.24 what was the unit price of cheese​
slava [35]

Answer:

$0.09

Step-by-step explanation:

Unit price= total price/ total units

$3.24/ 36oz= $0.09

3 0
3 years ago
Read 2 more answers
Other questions:
  • What's 43 centimeters in fraction
    7·1 answer
  • 21 is 7 Times as many as 3. What is the equation?
    6·1 answer
  • 30 inches increased by 30% what is the new amount
    11·2 answers
  • In a polygon, interior and exterior angles are adjacent. If one of the exterior angles has a measure of 113°, what is the measur
    5·1 answer
  • Pls help i’ve been on this same question and i’m really about to snap
    11·1 answer
  • What is the proportion for x
    5·1 answer
  • Find an explicit rule for each geometric sequence using subscript notation. Use a calculator and round your answer to the neares
    15·2 answers
  • Which of the following is true about the expression v3 • V12?
    7·2 answers
  • How do i solve reflections
    5·1 answer
  • I don’t know how to do it please help me
    7·1 answer
Add answer
Login
Not registered? Fast signup
Signup
Login Signup
Ask question!