Answer:
11:52...
Step-by-step explanation:
11:52. It could be any time except the time 11:37 from now, since its NOT going to be.
Hope this helps!
Answer:
6 gallons in one minute :)
Step-by-step explanation:
The function for the amount saved if they purchase a used drone rather than a new drone from Jim's store is f(x) = 0.45x
He sells used drones at 70% of the price (x).
So, the selling price of a used drone is:

Express percentage as decimal


Also, he sells new drones at 15% more of the price (x).
So, the selling price of a new drone is:

Express percentage as decimal



The amount saved is the difference between the prices of the drones.
So, we have:

This gives

Subtract

Express as a function

Hence, the function for the amount saved is f(x) = 0.45x
Read more about proportions at:
brainly.com/question/13114933
Answer:
$9.59 for 7 bags of potatoes
Step-by-step explanation:
First you find the unit rate by dividing 6.85 by 5.
The unit rate should equal $1.37.
Then you multiply that and 7 which equals $9.59
6÷2=3
(C) is the correct awnswer
Skip/ Addy had 3 green marbles