Answer:
5.0292 meters
Step-by-step explanation:
.3048 meters per foot times 16.5 feet
g(x) = -3x² - 2x + 3
g(-2) = -3(-2)² - 2(-2) + 3
g(-2) = -12 + 4 + 3 = -5
127.40/26 = $4.90 per pound
18 * 4.9 = $88.20
It would cost $88.20
Pay attention in class and you would know
1 foot = 12 inches.
Divide total inches by 12:
51 / 12 = 4.25 feet.
The whole number is the number of feet. Now multiply the decimal portion by 12 to get inches:
0.25 x 12 = 3 inches
51 inches = 4 feet 3 inches
The student is 4 feet 3 inches tall